adplus-dvertising

Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu, fazileti ne? Cuma günü tek gün oruç tutulur mu?

Rebiülevvel ayının 12. gecesinde eda edilen ve Hz. Muhammed’in doğduğu gece olarak bilinen Mevlid Kandili’ne sayılı günler kala vatandaşlar, arama motorlarında Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu? Cuma günü oruç tutulur mu? gibi soruları araştırıyor. Peki, Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu? Cuma günü tek gün oruç tutulur mu? Kandillerde hangi gün ve kaç gün oruç tutulur? İşte kandillerde oruç tutmanın fazileti...
Takip et
Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu, fazileti ne? Cuma günü tek gün oruç tutulur mu?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İslam dininin önemli günlerden biri olarak kabul ettiği Mevlid Kandili, Hicri takvimde 3. ay olan Rebiülevvel’in on ikinci gecesinde kutlanırken 2022 yılında 7 Ekim Cuma gününe denk geliyor. Peki, Mevlid Kandili’nde oruç tutulur mu? Cuma günü oruç tutulur mu? İşte detaylar haberimizde…

2022 MEVLİD KANDİLİ NE ZAMAN?

Diyanet’in dini günler takvimine göre Mevlid Kandili bu sene 7 Ekim 2022 Cuma günü idrak edilecek..

CUMA GÜNÜ ORUÇ TUTLUR  MU? KANDİLDE CUMA GÜNÜ TEK GÜN ORUÇ TUTULUR MU? DİYANET CEVABI

Konuyla ilgili olarak açıklama şöyle:

Sadece Cuma günleri nafile oruç tutmak, tenzîhen mekruh görülmüştür. Resul-i Ekrem (s.a.s.), “Sizden hiç kimse Cuma günü oruç tutmasın. Ancak bir gün önceden veya sonradan oruç tutuyorsa, bu takdirde Cuma günü de oruç tutabilir.” (Ebû Dâvûd, Savm, 50) buyurmuştur.

Cuma günü kazaya kalan farz veya adak gibi vacip bir oruç tutmakta sakınca bulunmamaktadır. Cuma günü nafile oruç tutmak isteyenlerin, bir gün önce veya sonrasında da oruç tutması uygun olur.

Oruç tutmak için özellikle Cuma gününü seçmenin mekruh oluşu bu günün müslümanların haftalık bayram günü kabul edilmesindendir.

MEVLİD KANDİLİ’NDE ORUÇ TUTULUR MU?

Dini kaynaklara göre Mevlid Kandili’nde oruç tutulmasına dair herhangi bir bilgi yer almamasına karşın, bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Tutmak savap olarak nitelendirilebilir. İslam âlimleri mevlid gecesine çok önem vermişlerdir.

Mübarek gecelerin ihyası ile ilgili hususi bir ibadet mevcut değildir. Namaz, tilavet-i Kur’ân, dua gibi bütün ibadet çeşitleri ile gece ihya edilebilir… Mübarek gecelerde kılınan bazı hususi namazlar sünnette mevcut değildir; muteber bir rivayete de istinad etmezler. Bu, “O gecelerde namaz kılmak mekruhtur” anlamına gelmez. Teheccüd ve nafile namazları teşvik eden rivayetler çoktur. Bunların mübarek gecelerde yapılması elbette daha faziletlidir.” (Canan, Kütüb–ü Sitte, 3/289). Kandil gecelerine ait olduğu kaydedilen namazları da ayrıca kılmakta bir beis yoktur; sevaptan hâli değildir.

Bu özel ve bereketli günde ibadetlerinizi yerine getirirken oruç da tutabilirsiniz.

Dinen herhangi bir sakınca görülmeyen bu davranış; Allah katında sevabı ve takdiri hak eden bir ibadet olarak görülür. Ayrıca dini kaynaklarda bu geceye özel oruç tutulmasına dair bilgiler yer almamaktadır.

Peygamber Efendimiz’in doğuş gününde oruç tutarsanız ve çevrenizde olan kişilere de oruç tutturursanız alacağınız sevap çok fazladır.

Mevlid kandili gününde oruç tutmak, bolca dua etmek ve Hz. Peygamber’in hayatını okumak önerilir.

Mevlid kandilinde oruç tutmamak isteyenler de olabilir. Bu görüş için dini kaynaklarda şöyle bir ifade yer alıyor:

“Peygamber Efendimiz’in doğduğu gün bayramdır. Müslüman alemi bu bayram gününde sevdikleriyle bir arada olup sohbetlerde bulunur ve Peygamberimiz’i anarsa alacağı sevap artar.”

Mevlid kandilinde oruç tutmak ya da tutmamak size bırakılan bir tercihtir. Dinen bir zorlama olmayan bu gecede dileyenler oruç tutarak Hz. Muhammed’i anar. Oruç tutmadan ibadetlerini yerine getirenler ise eş ve dost meclisinde Onun adını sık sık anar.

MEVLİT KANDİLİ ORUÇ TUTMANIN FAZİLETİ

Oruç tutmak bir Müslüman için yılın her anında ayrı huzur verir. Orucun özellikle belirli bir dönemleri olsa da dileyen herkes kurallarına uyduğu durumda senenin her anında istediği kadar oruç tutabilir. Bazı zamanlar vardır ki; tutulan orucun sevabı diğer günlerden kat kat fazladır. Bu günlerden biri de Mevlid kandilidir.

Mevlid kandili, İslamiyet için çok önemli bir gündür. Hz. Peygamber’in dünyaya gönderilişinin günü olarak bilinen bu özel gece; yeniden doğuşu temsil eder. Bereketi ve huzuru bol olan bu kandil gününde, Müslüman alemi ibadetlerini daha özenli yerine getirir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.