adplus-dvertising

Mevlid Kandili’nde neler yapılır, mevlid ne demek?

Mübarek Mevlid Kandili, bu yılın son kandili olarak yarın akşam idrak edilecek. Kandil gecelerini dolu dolu ibadetlerle ve doğru şekilde yerine getirmek isteyenler Mevlid Kandili’nde neler yapılır? Kandil geceleri nasıl değerlendirilir? Sorularının cevabını arıyor. İşte kandil geceleri yapılması gerekenlerle ilgili detaylar..
Takip et
Mevlid Kandili’nde neler yapılır, mevlid ne demek?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mevlid Kandili bu yıl Cuma gününe denk geliyor. Kandil gecesi yapılacaklar ve ibadetler bir kez daha merak konusu oldu.

MEVLİD NE DEMEK?

Mevlid, doğum zamanı demektir. Rebî’ul-evvel, ilkbahar demektir. Peygamber efendimiz, nübüvvetten sonra, her yıl, bu geceye ehemmiyet verirdi. Her Peygamberin ümmeti, kendi Peygamberinin doğum gününü bayram yapmıştı. Bugün de, Müslümanların bayramıdır, neşe ve sevinç günüdür.

Hazreti Muhammed’in dünyaya geldiği gün olarak kutlanan Mevlid Kandili, dualarla idrak edilecek.”Doğum, doğum yeri ve doğum vakti” anlamlarına gelen mevlid kelimesi, peygamber efendimiz Hz. Muhammed’in doğumunu anlatmak için kullanılıyor. ”Mevlid-i Nebi” olarak da anılan ve Türkiye’de Mevlid Kandili olarak bilinen gece, Müslüman alemi için büyük önem taşıyor.

MEVLİD KANDİLİ’NDE NELER YAPILIR?

Hz. Peygamber (s.a.s.), bazı mübarek gün ve gecelerin değerlendirilmesini tavsiye etmiştir (Tirmizî, Savm, 39). Ancak bugün ve gecelere ait özel bir namaz veya ibadet şeklinden bahsetmemiştir. Bu bağlamda mübarek gün ve geceleri, bağışlanma ve hayatımıza çekidüzen vermek için fırsat anı olarak görmemiz gerekmektedir. Dolayısıyla müminler kandil gecelerinde, hayatlarının gidişatını gözden geçirmeli; hata ve günahları için tövbe etmeli, dua ederek, Kur’an-ı Kerim okuyup anlamaya çalışarak, kaza veya nafile namaz kılarak bu fırsatları değerlendirmelidirler.

Dini kaynaklara göre Mevlid Kandili’nde oruç tutulmasına dair herhangi bir bilgi yer almamasına karşın, bu gece, Resulullahın doğum zamanında görülen hâlleri, mucizeleri okumak, dinlemek, öğrenmek çok sevaptır. Bugün veya ertesi gün oruç tutmakta mahzur yoktur. Tutmak savap olarak nitelendirilebilir.

KANDİL GECELERİ NASIL DEĞERLENDİRİLİR?

Kur’an–ı Kerim okunmalı

Peygamber Efendimize (sav) salât ü selâmlar getirilmeli

Kaza, nafile namazlar kılınmalı

Tefekkürde bulunulmalı

Kişi kendine ve diğer Mü”min kardeşlerine hattâ isim zikrederek dualar etmeli.

Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.

Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.

O gece ile ilgili âyetler, hadîsler ve bunların yorumları ilgili kitaplardan ferden veya cemaaten okunmalı.

Dini toplantılar, paneller ve sohbetler düzenlenmeli

Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.

Sahabe, ulema ve evliya türbeleri ziyaret edilmeli

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.