Meteoroloji’den sıcaklık uyarısı! Yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanlar dikkat…

Meteoroloji 7. Bölge Müdürlüğü Hava Tahmin Uzmanı Mehmet Bütüner, gelecek hafta içinde etkili olacak sıcaklar konusunda verdiği bilgilerde, yağış ortalamasının geçen senelere göre çok düşük olduğunu söyleyerek, “Sıcaklarda 11.00-16.00 saatleri arasında dışarı çıkmamaya özen gösterilmeli” şeklinde konuştu.
Takip et
Meteoroloji’den sıcaklık uyarısı! Yaşlı ve kronik rahatsızlığı olanlar dikkat…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hafta sonu az bulutlu ama sıcak hava beklendiğini belirten Mehmet Bütüner, “Cumartesi ve pazar da az bulutlu ve açık bir hava bekliyoruz. Yağış beklemiyoruz. Sıcaklıklar mevsim normalinde civarında seyredecek. 31 ile 33 derece arasında olacak. Asgari sıcaklarımızda 14 ile 15 derece civarında olacak. Çok sıcak bir sene geçiriyoruz. Yaz da çok sıcak geçiyor. Şimdiye kadar temmuz ayı maksimum sıcaklık yani azami sıcaklık ortalamamız 31,9 derece, uzun seneler ortalamasının 1,2 derece üstünde. Uzun seneler ortalaması 30,7 oldu. Yalnız 2020’den 1 derece kadar düşük, geçen sene temmuz ayı ortalaması 32,9 derece olarak ölçülmüş” şeklinde konuştu.

“YAĞIŞLAR UZUN SENELER ORTALAMASINA GÖRE ÇOK DÜŞÜK”

Bu sene 28 günlük yağış periyodunda uzun dönemde geçmiş senelere bakarak yağış oranının oldukça az olduğunu belirten Bütüner, 1Yağışlar geçmiş seneye oranla bayağı düşük. Bu sene şu ana kadar ilk 28 günlük değerlere baktığımda 0,8 milimetrelik yağış ölçmüşüz. Temmuz ayı için uzun seneler ortalamamız 8,8 milimetre, geçen sene temmuz ayında 6,7 milimetrelik bir yağış olmuş. Bu sene içinde 28 günlük periyotta 0,8 milimetrelik gibi çok düşük bir yağış gerçekleşti. Yaklaşık uzun seneler ve geçen yıla göre bayağı düşük” ifadelerini kullandı.

“11.00 – 16.00 ARASINDA DIŞARI ÇIKMAMAYA ÖZEN GÖSTERİLMELİ”

Bütüner, gelecek hafta sıcaklıkların yükselmesini beklediklerini ve özellikle kronik hasta ve yaşlı vatandaşların saat 11.00 – 16.00 arasında dışarı çıkmamaya özen göstermelerini söyleyerek, “Biz her zaman sıcaklıklar konusunda vatandaşlarımıza uyarılarımızı yapıyoruz. Önümüzdeki hafta içi de Türkiye genelinde sıcak hava dalgası meydana gelecek. Özellikle 11 ile 16 saatler arasında hastalığı bulunan, kronik hastalığı bulunan yaşlılarımız ve vatandaşlarımız sokağa daha az çıksınlar. Sularımızı dikkatli kullanalım. Az önce belirtiğim gibi bu ay ve bu sene yaklaşık olarak daha az yağış alıyoruz. İlerleyen günlerde sıkıntı yaşamamak için tedbirli olalım” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.