Meteoroloji’den kış uyarısı! İstanbul’da yoğun kar bekleniyor…

Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, kış aylarıyla alakalı tahminlerde bulundu.
Takip et
Meteoroloji’den kış uyarısı! İstanbul’da yoğun kar bekleniyor…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Sonbahar ortasında kış aylarına yönelik tahminler yapılmaya başladı. Havaların önümüzdeki aylarda nasıl seyredeceği, özellikle de “kuraklık” korkusunun sıkça telaffuz edildiği şu günlerde hayli merak konusu. Kandilli Rasathanesi Meteoroloji Laboratuvarı Başkanı Adil Tek, iklim modelleri üstünden yapılan tahminlere dayanarak ülke genelinde geçtiğimiz senelere oranla bu kışın biraz daha sert geçeceğini belirtiyor. Tek, önümüzdeki döneme ait sıcaklık ve yağış tahminlerini TRT Haber’e değerlendirdi.

Ekimde kuzey hariç yağışlar azalacak
“Ekim ayı içerisinde kuzey kesimlerde yağışlar biraz daha normale dönmekle beraber, yurdun öbür kesimlerinde ortalamaların altında kalan bir perspektif çiziyor. Sıcaklık açısından bakıldığında gene ekimde mevsim normalleri altında sıcaklık değerleri var.”

Kasımda yağışlar ortalamaların altında kalacak
“Türkiye genelinde yağışlar kasım ayında gene ortalamaların altında kalacak. Bu, hiç yağışın görülmeyeceği manasına gelmiyor. Ortalamaya göre yüzde 20-30’luk azalma söz konusu. Kasımda kuzey kesimler, Marmara, Ege’nin kuzeyi, İç Anadolu’nun kuzeyi ve doğusu ile Karadeniz’de sıcaklıklar mevsim normallerinin altında kalacak. Ay içerisinde kuzey kesimlerde yüksek noktalarda tekrar kar yağışı görülme ihtimali yüksek.

“Aralıkta Ege’de yağış beklentisi yüksek”
“Aralık ayı içinde yurdun doğusunda yağışlar gene ortalamaların altında. Batıda ise özellikle Ege’de yağışlar ortalamaların üstüne çıkacak. İç kesimlerde son 30 senenin ortalamalarına yakın değerlerde yağış bekleniyor. Sıcaklık aralık ayında bazı kesimlerde çok hafif ortalamaların üstüne çıksa da genel olarak mevsim normallerinde olacak.”

“Senenin ilk ayında Trakya ve Güneydoğu’da yağış azalacak”
“Ocak ayına geldiğimizde Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yağışlar biraz ortalamaların altında gözüküyor. Trakya’da da gene ortalamaların altında seyredecek. Yağışlar İç Anadolu, Karadeniz, Marmara’nın doğusu ve güneyi, Güney Ege’de, Akdeniz’in batısında ve yurdun öbür yerlerinde mevsim normalleri düzeyinde. Ocak ayında sıcaklık değerleri de gene mevsim normallerinde görülecek.”

“Şubat ayı soğuk geçecek”
“Şubat ayında kuzey kesimlerde yağışların mevsim normallerinde olması bekleniyor. Fakat Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu’da mevsim normallerinin altına düşecek. İç Anadolu, Doğu Anadolu, Marmara’nın orta ve doğu kesimleriyle Karadeniz’in geneli mevsim normallerinde yağış alacak. Sıcaklık şubatta yurdun orta ve doğu kesimlerinde mevsim normallerinin altında seyredecek.”

“Martta ülke genelinde sıcaklık artacak”
“Mart ayında yağışlar Marmara’da gene ortalamanın hafif altında kalmış olsa da yurdun genelinde mevsim normalleri civarında olacak. Hava ise mart ayında sıcak geçecek. Bütün Türkiye’de mart ayında sıcaklıkların arttığını görüyoruz. Bu, soğuk olmayacağı manasına gelmiyor; birkaç sıcak dönem olma ihtimalini gösteriyor.”

“Nisanda yarışlar ortalamanın üzerine çıkacak”
“Yurt genelinde, özellikle kuzey kesimlerde ve doğuda yağışlar nisanda ortalamaların üstüne çıkıyor. Sıcaklığın ise nisan ayında mevsim normalleri içerisinde seyredeceği tahmin ediliyor.”

“İstanbul’da daha çok kar yağışı görülecek”
“İstanbul’da kar yağışı son senelerde gittikçe azaldı yahut hiç görülmedi. İstanbul ve Marmara Bölgesi özelinde söylersek aralık, ocak ve şubat aylarında kar yağışı tahminleri var. Son 10 seneye göre kar yağışı miktarının fazla olacağı düşünülüyor.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.