Meteoroloji: Havalar soğuyor kış geri geliyor! 24 Mart 2021

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından 24 Mart 2021 tarihli hava durumu raporu yayınlandı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin çok bulutlu ve aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Son dakika haberine göre; yurt geneli yağışlara teslim olurken, Meteoroloji’den ve AFAD’dan uyarı üzerine uyarı geldi. 24 Mart 2021 İstanbul, İzmir, Ankara hava durumu..
Takip et
Meteoroloji: Havalar soğuyor kış geri geliyor! 24 Mart 2021
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, haftalık hava vaziyetine (24 -30 Mart 2021) ilişkin son dakika bilgilerini de paylaştı. Paylaşımda hava sıcaklıklarının ülke genelinde hissedilir derecede 6 ila 15 derece azalacağız, mevsim normallerinin altında seyredeceğinin tahmin edildiği bildirildi. İstanbul’da çarşamba akşam saatlerinden itibaren karla karışık yağmur bekleniyor.

AKOM’dan, “Çarşamba akşam saatlerinden itibaren Balkanlar üstünden Sibirya kökenli yeni bir soğuk hava dalgasının Marmara Bölgesi’ne giriş yapması bekleniyor.” açılaması yapıldı. Ulaşımda aksamalar, ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında güçlü rüzgar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması istendi.

Son dakika gelen habere göre; İstanbul ve Ankara’yı birbirine bağlayan Bolu Dağı’nda sabah saatlerinde kar yağışı başladı. Ankara’da iki gündür etkili olan yağışlı hava akşam saatlerine şiddetini arttırdı. Aralıklarla yağan yağmurun sonrasında kent genelinde yoğun kar yağışı etkili oldu. Zaman zaman etkisini artıran kar yağışı ulaşımı olumsuz etkileyebilecek düzeye ulaşmadı.

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI
Yağışların Doğu Akdeniz’in doğusu, Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu’nun güney ve batısı, Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyi, Ankara, Konya, Kırıkkale, Çankırı ve Antalya’nın doğusunda güçlü olacağı tahmin edildiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu hadisesi, yağış anında güçlü rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir

KUVVETLİ RÜZGAR UYARISI
Rüzgarın; Doğu Akdeniz, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyinde çok güçlü ve kısa zamanlı fırtına (60-100 km/sa) biçiminde esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve baca gazı kaynaklı zehirlenme riski ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI
Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsü olan dik yamaçlarda çığ oluşma riskine karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI
Güneydoğu Anadolu’nun güneyinde bu akşam saatlerinde toz taşınımı beklendiğinden meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı (Hava kalitesinde azalma, çamur biçiminde yağış, görüş mesafesinde azalma, ulaşımda aksamalar) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji: Havalar soğuyor kış geri geliyor! 24 Mart 2021

BÖLGELERİMİZDE YARIN HAVA NASIL?
MARMARA
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmur, Trakya ile bölgenin yükseklerinin kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

ÇANAKKALE 2°C, 8°C
Çok bulutlu, yarın (Çarşamba) karla karışık yağmur ve kar yağışlı

İSTANBUL 3°C, 6°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri yer yer kar yağışlı

KIRKLARELİ -3°C, 4°C
Çok bulutlu, yarın (Çarşamba) hafif kar yağışlı

KOCAELİ 3°C, 6°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu, yüksekleri yer yer kar yağışlı

EGE
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarda yağmur ve sağanak, iç kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar biçiminde olması bekleniyor.

A.KARAHİSAR -2°C, 1°C
Çok bulutlu ve aralıklı kar yağışlı

İZMİR 4°C, 11°C
Çok bulutlu, yarın (Çarşamba) öğle saatlerinden sonra sağanak yağmurlu

MANİSA 2°C, 11°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve karla karışık yağmurlu

MUĞLA 1°C, 8°C
Çok bulutlu, bu akşam saatlerinde sağanak yağmurlu

AKDENİZ
Çok bulutlu, Batı Akdeniz kıyıları ile Orta ve Doğu Akdeniz’in yağmur ve sağanak, Batı Akdeniz’in iç kesimlerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Osmaniye, Hatay, Kahramanmaraş çevreleri ile Antalya’nın ve Adana’nın doğu kesimlerinde yer yer güçlü olması bekleniyor. Rüzgarın Doğu Akdeniz’de yarın (Çarşamba) sabah saatlerinden itibaren güney ve güneybatı yönlerden çok güçlü ve fırtına biçiminde (70-90 km/sa) esmesi bekleniyor.

ADANA 12°C, 17°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde güçlü olması bekleniyor.

ANTALYA 11°C, 14°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağmurlu gececeği tahmin ediliyor. Yağışların, bu akşam saatlerinde yer yer güçlü olması bekleniyor.

HATAY 12°C, 16°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde güçlü olması bekleniyor.

ISPARTA 0°C, 5°C
Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

İÇ ANADOLU
Çok bulutlu, bölge genelinin, bu akşam ilk saatlerde yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağmurlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Konya, Ankara, Kırıkkale, Kırşehir, Çankırı ve Sivas çevrelerinde yer yer güçlü olması bekleniyor.

ANKARA -1°C, 2°C
Çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde yağmur ve sağanak yağmurlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam ve gece saatlerinde yer yer güçlü olması bekleniyor.

ÇANKIRI -1°C, 2°C
Çok bulutlu, bu akşam ilk saatlerde yağmur ve sağanak yağmurlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam ve gece saatlerinde yer yer güçlü olması bekleniyor.

ESKİŞEHİR -2°C, 1°C
Çok bulutlu, aralıklı karla karışık yağmur ve kar yağışlı

KONYA 1°C, 4°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağmurlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde yer yer güçlü olması bekleniyor.

BATI KARADENİZ
Çok bulutlu, bölge genelinin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların kıyılarında yağmur ve sağanak, bu akşam ve gece saatlerinde yer yer yoğun olmak üzere iç ve yüksek kesimlerinde kar biçiminde olması bekleniyor.

BOLU -3°C, 1°C
Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde yoğun olmak üzere kar yağışlı

DÜZCE 1°C, 4°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağmurlu, gece saatlerinden itibaren karla karışık yağmur ve kar yağışlı

KASTAMONU -2°C, 1°C
Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde yoğun olmak üzere kar yağışlı

ZONGULDAK 3°C, 6°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağmurlu

ORTA ve DOĞU KARADENİZ
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam ve gece saatlerinde Samsun ile bölgenin iç kesimlerinde yer yer güçlü olmak üzere genellikle yağmur ve sağanak, gece saatlerinden itibaren iç ve yüksek kesimlerinde yer yer karla karışık yağmur ve kar biçiminde olması bekleniyor. Rüzgarın; Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde güney ve güneybatı yönlerden güçlü ve kısa zamanlı fırtına (50-100 km/sa)biçiminde esmesi bekleniyor.

AMASYA 1°C, 4°C
Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağmurlu zamanla karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam ve gece saatlerinde yer yer güçlü olması bekleniyor.

ARTVİN 4°C, 6°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu, zamanla iç kesimleri karla karışık yağmur ve yüksekleri kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu gece iç ve yüksek kesimlerinde yer yer güçlü olması bekleniyor.

SAMSUN 3°C, 6°C
Çok bulutlu, aralıklı yağmur ve sağanak yağmurlu zamanla iç ve yükseklerinin karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde yer yer güçlü olması bekleniyor.

TRABZON 6°C, 7°C
Çok bulutlu ve aralıklı yağmurlu, iç ve yükseklerinin bu gece yer yer güçlü olmak üzere karla karışık yağmur ve kar yağışlı

DOĞU ANADOLU
Çok bulutlu, bölge genelinin aralıklı yağmur ve sağanak, yer yer gök gürültülü sağanak yağmurlu, kuzeydoğusunun karla karışık yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; güney ve batı kesimleri ile bu gece kuzeydoğuunda güçlü olması bekleniyor. Rüzgarın; güneyli yönlerden çok güçlü ve yer yer kısa zamanlı fırtına (60-100 km/sa) biçiminde esmesi bekleniyor.

ERZURUM 4°C, 7°C
Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam ve gece saatlerinde yerel olarak güçlü olması bekleniyor.

HAKKARİ 7°C, 12°C
Çok bulutlu, sağanak ve gök gürültülü sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yerel olarak güçlü olması bekleniyor.

KARS 3°C, 9°C
Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu gece saatlerinde yerel olarak güçlü olması bekleniyor.

VAN 6°C, 12°C
Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların güneyinde yerel olarak güçlü olması bekleniyor.

GÜNEYDOĞU ANADOLU
ok bulutlu, bölge genelinin aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam kuzey kesimlerinde, gece saatlerinde Siirt çevrelerinde yer yer güçlü olması bekleniyor. Rüzgarın kuzey kesimlerinde güneyli yönlerden güçlü ve kısa zamanlı fırtına (60-90 km/sa) biçiminde eseceği tahmin ediliyor. Güney kesimlerinde bu akşam saatlerinde toz taşınımı bekleniyor.

DİYARBAKIR 8°C, 15°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların bu akşam saatlerinde yer yer güçlü olması bekleniyor.

GAZİANTEP 7°C, 12°C
Çok bulutlu, aralıklı sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağmurlu

SİİRT 11°C, 15°C
Çok bulutlu, bu akşam ve gece saatlerinde güçlü olmak üzere sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağmurlu

ŞANLIURFA 11°C, 16°C
Parçalı ve çok bulutlu, sağanak ve yer yer gök gürültülü sağanak yağmurlu

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.