Meteoroloji, hava durumu için uyarmıştı! Her yerde kar var…

Meteoroloji’nin İstanbul için yaptığı uyarının sonrasında dün sabah saatlerinde başlayan ve aralıklı olarak devam eden kar yağışı, sabahın ilk ışıklarıyla beraber tekrardan etkili oldu. Türkiye’nin büyük bir bölümünü etkisi altına alan soğuk ve karlı havanın hafta sonuna kadar sürecek.
Takip et
Meteoroloji, hava durumu için uyarmıştı! Her yerde kar var…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye, soğuk ve yağışlı havanın etkisi altında… bugün İstanbul ve Ankara da dahil yurt genelinde kar yağışları devam edecek. Sıcaklıklar mevsim normallerinin altında seyredecek.

İstanbul’da iki gündür kendini hissettiren kar yağışı da soğuk hava da yarına kadar aralıklarla ve yer yer devam edecek. Cuma günü kar yağışının batıyı terk edip yurdun doğusu ve iç kesimlerinde etkisini göstermesi bekleniyor. Meteoroloji özellikle doğu bölgeleri için çığ tehlikesine karşı uyarıda bulundu.

METEOROLOJİ UYARDI: KAR YAĞIŞI, DON, BUZLANMA…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Hava sıcaklığı kıyı kesimlerde mevsim normallerinin 4-6 derece, iç kesimlerde 8-12 derece altında seyretmesi bekleniyor.

Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu’nun kuzey ve doğusu ile Doğu Anadolu’nun güney ve batı kesimlerinde güçlü ve yer yer fırtına biçiminde (50-80 km/sa) görüleceği tahmin ediliyor.

Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun doğusunda yüksek kar örtüsü olan dik yamaçlarda çığ oluşma riskine karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji, hava durumu için uyarmıştı! Her yerde kar var…

KAR YENİDEN BAŞLADI

İstanbul’da dün sabah etkili olan kar yağışının sonrasında Meteoroloji Genel Müdürlüğü, bugün için de İstanbul’a kar uyarısı yapmıştı. Yapılan uyarının sonrasında İstanbul’da kar yağışı sabah saatlerinde etkisini göstermeye başladı.

Anadolu Yakası’nda Aydos Tepesi ve Çamlıca Tepesi’nde kar yağışı etkili olurken, bazı bölgelerde sulu kar ve yağmur gözleniyor.

Özellikle Sarıyer’in yüksek kesimleri, Sultangazi ve Beyoğlu ilçelerinde kar yağışı etkili oldu. Yerli ve yabancı turistlerin ziyaret ettiği yerlerin başında gelen Taksim ve İstiklal Caddesi’nde de kar yağışı görüldü.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait kışla mücadele araçları da teyakkuzdaydı. Özellikle ana arterlerde araçlar ortaya çıkabilecek herhangi bir olumsuzluğa karşı hazır bekletildi.

Meteoroloji, hava durumu için uyarmıştı! Her yerde kar var…

ÇUBUK’TA KAR KALINLIĞI 20 CM’YE ULAŞTI

Ankara’nın Çubuk ilçesinde kar yağışı dünden bu yana aralıklarla devam ediyor. Özellikle yüksek kesimlerde çok daha çok etkili olan kar yağışı 20 santimetreye yaklaştı. Çubuk Belediyesi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ekipleri ilçe genelinde yolları açık tutmak ve yolda buzlanmayı engellemek için çalışma yürütüyor.

Yetkililer, özellikle Karagöl ve Yukarı Çavundur grup yollarına giden araçların kar lastiği takmalarını, zincir ve çekme halatı da bulundurmaları için uyarıyor.

İlçe merkezinde de etkisini artıran kar yağışı sebebiyle zaman zaman maddi hasarlı kazalarda meydan geliyor.

Kar ve tipi sebebiyle vatandaşlar yolda yürümekte güçlük çekti. İlçede kar yağışının aralıklarla etkili olması bekleniyor.

Meteoroloji, hava durumu için uyarmıştı! Her yerde kar var…

MANİSA KAR ALTINDA

Manisa’nın Şehzadeler, Demirci, Kula ve Sarıgöl ilçelerinin yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oluyor.

Şehzadeler ilçesindeki Spil Dağı Milli Parkı’nda kar yağışı dünden bu yana aralıklarla devam ediyor. Beyaza bürünen Spil Dağı Milli Parkı’nda kar kalınlığı 10 santimetreye yaklaştı.

Manisa Büyükşehir Belediyesi ekipleri, Milli Park yolunu açık tutmak ve yolda buzlanmayı engellemek için çalışma yürütüyor. etkililer, Spil Dağı Milli Parkına gidenlerin araçlarına kar lastiği takmaları, zincir ve çekme halatı da bulundurmaları için uyarıyor.

Demirci’de ilçe merkezinde ve yüksek kesimlerde kar yağışı aralıklarla sürüyor. İlçeyi Kütahya’nın Simav ilçesine bağlayan kara yolunda etkili olan kar sebebiyle Demirci Belediyesi ve karayolları ekiplerinin yolu açık tutmak için kar küreme ve tuzlama çalışması sürüyor.

Kar yağışı, Kula ve Sarıgöl ilçesinin yüksek kesimlerinde de aralıklarla devam ediyor.

Meteoroloji, hava durumu için uyarmıştı! Her yerde kar var…

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.