Mesleki ve teknik eğitimde kalite güvence sistemi kuruldu

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, mesleki ve teknik eğitimde bir üst seviyeye geçildiğini belirterek, kalite güvence sisteminin kurulduğunu müjdesinin verdi. Kalite ve güvence sistemine dair yönergenin yayınladığının belirtildiği açıklamada, ortaöğretim kurumlarında da yeni bir uygulamaya geçildi.


Mesleki ve teknik eğitimde kalite güvence sistemi kuruldu

Milli Eğitim Bakanlığı’nın en çok ilgi gören eğitim sistemlerinden bir tanesi olan, mesleki ve teknik eğitim programında çok ciddi iyileştirmeler yapıldı. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, yapılan geliştirmeleri ve değişiklikleri açıkladı. Açıklamada sektöre yönelik yeni eğitimlerin başlayacağı söylenirken, kalite güvence sistemi kurulduğu müjdesi de verildi. Mesleki ve teknik eğitimde üstün rol oynayan okulların tümü için kalite güvence sistemi kurulduğu ve bu yeni sistem sayesinde kaliteli ürün geliştirilecek. Geliştirilen kaliteli ürünlerde ise süreklilik sağlanarak meslekte başarı öncelikli plan olacak.

PROJE OKULLARINDA DENENMEYE BAŞLANIYOR

Yeni yapılan kalite güvence sistemi değişikliğinde gerekli adımların atıldığı ve ilk olarak proje okullarında sistemin aktif edileceği Ziya Selçuk’un açıklamaları arasında yer aldı. Kaliteli ürün üretmek ve bunu sürdürebilmek için sektördeki firmalar ile de işbirliği yapılacak ve bu çalışmalar okullar ile eş zamanlı bir şekilde yürütülecek.

GEREKLİ YÖNERGE YAYIMLANDI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın üstüne yürüdüğü projelerinden birisi olan mesleki ve teknik eğitimlerine, kalite ve güvence sistemi ile bir yenilik daha eklenmiş oldu. Bakan Selçuk, kalite güvence sistemine göre mesleki ve teknik ortaöğretim kurumlarının yılda bir kez olmak üzere başarı raporlarının hazırlanacağı söyledi. Ayrıca uygulamanın okullardaki başarı oranını da artırması bekleniyor. Mesleki ve teknik eğitimin başlaması ile birlikte ortaöğretim kurumlarında öğrenciler üretime katkı sağlıyor ve ürettikleri ürünü sektöre kazandırıyorlardı. Kalite güvence sistemine dair yönergenin yayımlanması ile birlikte, proje okullarda değişikliğin kısa zamanda uygulanacağı da belli oldu.

Yazar: Samet Yeniyar

Samet Yeniyar
Diyarbakır'da yerel bir gazetede meslek hayatına atılan Samet Yeniyar, 1984 doğumludur. Yeniyar, Yeditepe Üniversitesi'nden mezun olduktan sonra iş hayatında hızlı bir yükseliş göstererek kısa süre içerisinde ulusal haber sitelerinde görev almayı başarmıştır. Yeniyar, özelikle ekonomi alanında ciddi çalışmalar yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.