Meşhur hile kodunun mucidi Kazuhisa Hashimoto hayatını kaybetti

1980’li yıllarda Konami oyunları oynayanların yakından tanıdığı bir isim olan Kazuhisa Hashimoto hayatını kaybetti. Oyun dünyasının en ikonik simgelerinden Konami Code'una hayat veren Kazuhisa Hashimoto'nun 61 yaşında hayatını kaybettiği Konami tarafından açıklandı.

Japonya merkezli video oyunu Konami’de hile kodu olarak bilinen ‘yukarı, yukarı, aşağı aşağı, sol, sağ, sol, sağ, B, A, start’nın mucidi 79 yaşında hayatını kaybetti.


Japon geliştirici Kazuhisa Hashimoto’nun ölümünü, yakın arkadaşı sosyal medya üzerinden duyurdu. Bu açıklamaya göre, Hashimoto 25 şubat gecesi hayatını kaybetti.

Konami Code’un mucidi Kazuhisa Hashimoto hayatını kaybettiÜ

nlü oyun firması Konami’nin resmi sosyal medya hesaplarında konu ile ilgili bir açıklama yapıldı. “Dünyayı Konami Code ile tanıştıran ve oldukça yetenekli bir yapımcı olan Kazuhisa Hashimoto’nun aramızdan ayrıldığını duyurmaktan dolayı üzüntü duyuyoruz. Tüm iyi dileklerimiz şu anda Hashimoto-San’ın ailesi ve arkadaşlarıyla..” mesajı ile bir nevi taziye mesajı da yapılmış.

GELİŞTİRDİĞİ HİLE KODU ONLARCA OYUNDA KULLANILDI

Konami’nin dünya çapındaki takipçilerini kaybetmemek adına oyunlarından kaldırmadığı hile kodu, Hashimoto’nun oyuncular tarafından daha da saygıdeğer birisi olmasını sağladı. Bugün ise Contra, Gradius ve Castlevania gibi onlarca Konami oyununda kullanılan hile kodunun mucidinin ölümü, 80’lerin oyun dünyasına hakim olan herkesi derinden üzdü.

Konami Code nedir?

Konami Code, firmanın video oyunlarında kullanmaya başladığı ve Yukarı-Yukarı-Aşağı-Aşağı-Sol-Sağ-Sol-sağ-B-A ve sonrasında Start tuşlarının sıralamasıyla oluşan bir hile kodu olarak biliniyor. İlk olarak Gradius oyununda kullanılsa da asıl bilinirliği Kuzey Amerika’da satılan Contra’nın NES sürümü ile ortaya çıkan bu kod, kullanıldığı yapımlarda oyunculara bazı avantajlar sağlıyor. örneğin Contra’nın NES versiyonunda bu kodu kullanırsanız 30 ekstra cana sahip oluyordunuz.


Tabi bu kodun bu kadar bilinmesinde sadece bu iki oyunun payı yok. Sonrasında yavaş yavaş yayılmaya başlayan ve daha onlarca farklı oyunda kullanılan Konami Code, büyük firmaların da göz bebeği haline geldi. Başta Google ve Facebook olmak üzere bu kodu farklı şekillerde kullanan birçok firma gördük. Hatta yurt dışında yayınlanan ve ülkemizde de yerel bir versiyonu bulunan Milyoner yarışmasında bile Konami Code sorusu ile karşılaşmıştık.

KAZUHİSA HASHİMOTO KİMDİR?

1958 yılında doğan Kazuhisa Hashimoto 1981 yılında Konami’de işe başladı ve kariyerinin en önemli işlerine Japon merkezli firmada imza attı.

Hashimoto, KOnami’deki görevi boyunca onlarca video oyununun geliştirilme sürecinde aktif rol aldı. Ancak Hashimoto’ya bugünkü ününü geliştirdiği oyunlar değil yazdığı hile kodu getirdi.

Yatay kaydırmalı bir shoot’em up video oyunu olarak bilinen Gradius’un geliştirilmesi sırasında Hashimoto, oyunun oldukça zor olduğunu düşündü ve bir hile kodu oluşturdu.

Ancak, Hashimoto kestirme yolu kaldırmayı unuttu ve daha sonra söz konusu hile kodu milyonlarca kullanıcının kullandığı bir yönteme dönüştü.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı