adplus-dvertising

Mescid-i Haram’a izin belgesi olmadan girenlere para cezası!

Mescid-i Haram’a koronavirüs önlemleri kapsamında kısıtlı sayıda ziyaretçi alınacağını duyuran Suudi Arabistan, izin belgesi olmadan Mescid-i Haram’a girenlere para cezası uygulaması yapacağını açıkladı.
Takip et
Mescid-i Haram’a izin belgesi olmadan girenlere para cezası!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Kovid-19 önlemleri kapsamında ramazan ayı boyunca Kabe’nin de içinde bulunduğu Mescid-i Haram’a umre yahut ziyaret için izinsiz girenlere uygulanacak cezaya ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, ramazan ayı süresince Mescid-i Haram’a izinsiz umre için gelenlere 10 bin riyal, ziyaret için gelenlere ise 1000 riyal para cezası uygulanacağı söylenirken, öte yandan, Mescid-i Haram’a izinsiz girişlere yönelik para cezası uygulamasının ramazan ayı ardından da yeni bir duyuruya kadar devam edeceği ifade edildi.

RAMAZAN SÜRECİNCE GİRİŞLER İZİN BELGESİYLE YAPILACAK

Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi İşleri Genel Başkanlığı, 6 Nisan’da Kovid-19 önlemleri kapsamında alınan yeni kararları açıklamıştı. Bu kapsamda, Mescid-i Haram’a ramazan boyunca günlük ziyaretçi sayısı umre için 50 bin, namaz kılanlar için de 100 bin kişi kapasitesinde olacağı söylenmişti.

Öte Yandan, ramazan ayının ilk gününden itibaren umre yapmak yahut namaz kılmak için Mescid-i Haram’ı ziyaret edecek kişilerin Kovid-19 aşısı yaptırmış olması ve hükümetin salgın tedbirleri kapsamında geliştirdiği “Tawakkalna” ile “Eatmarna” adlı elektronik uygulamalarından lüzumlu izin belgesini alması gerektiği kaydedilmişti.

Suudi Arabistan, ramazan ayında Mekke’deki Mescid-i Haram ve Medine’deki Mescid-i Nebevi’de vakit, cuma ve teravih namazlarının kılınabileceğini, ülkedeki öbür camilerin de salgın önlemlerine riayet edilerek açık olacağını duyurmuştu.

UMRE ZİYARETÇİLERİ İÇİN AŞAMALI NORMALLEŞME SÜRECİ

Geçen sene salgın sebebiyle Mescid-i Haram ve Mescid-i Nebevi’de teravih namazları cemaatsiz kılınmıştı. Suudi Arabistan, Kovid-19 tedbirleri kapsamında verilen ortalama 5 aylık aranın sonrasında 4 Ekim 2020’de ülkede yaşayanlar için umre ziyaretlerini tekrardan başlatmıştı.

Kasım 2020’nin başından itibaren ise yurt içi ile yurt dışından umre ve ibadet için gelenlerin kabul edilmeye başlanacağı söylenmişti.

TERAVİH NAMAZINDA İTİKAF YAPILMAYACAK

Bu sene Ramazan ayında teravih namazlarının 20 yerine 10 rekat kılınacağı, itikaf yapılmayacağı açıklandı.

Suudi Arabistan’da Kabe ve Mescid-i Nebevi’de Ramazan ayına yönelik hazırlıklar, koronavirüs salgını da dikkate alınarak tamamlandı. Yerel medya, salgın kapsamında daha önce uygulanan önlemlerin aynı biçimde devam edeceğini duyurdu. Yetkililer, Ramazan ayında teravih namazlarının 20 yerine 10 rekat kılınacağını ve itikaf yapılmayacağını açıkladı.

Öte yandan, Kabe’deki Mataf alanının yalnızca tavaf için açık olacağı, bu alanda namaz kılınmayacağı ifade edildi. Öte Yandan, namaz kılındığı vakitlerde yaşlı ve engellilerin de kendilerine ayrılan bölümlerde namazlarını kılacakları bildirildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.