MERSİS no nedir, nasıl alınır? MERSİS no sorgulama ve öğrenme

Türkiye’de dijital dönüşüm sürecinin önemli projelerinden biri olan MERSİS, Merkezi Sicil Kayıt Sistemi’nin kısaltması olarak  olarak bilinir. Genellikle ticaretle ilgili işler yapanların kullandığı terim olan Mersis no ticari bir işlemin ardından işlem sahibine gelen 16 haneli sayısal koddur. Bu sayede şirketlerin yaptığı işlemler elektronik olarak bir havuzda toplar ve denetler.
Takip et
MERSİS no nedir, nasıl alınır? MERSİS no sorgulama ve öğrenme
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Tam açılımı Merkezi Sicil Kayıt Sistemi olan mersis, ticaret yapan şirketlerin verilerinin toplandığı havuzdur. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen bir sistem olan mersis, bir sorgu sistemidir ve bu havuz, paylaşılabilir.

MERSİS NO NEDİR?

Günümüzde ticaret alanında sıklıkla kullanılan Merkezi Sicil Kayıt Sistemi (MERSİS) ticari işletmelerin ve şirketlerin ticaret sicil kayıtlarının elektronik ortamda tutulması amacıyla hayata geçirilmiştir. MERSİS NO 16 haneli numaralardan oluşur. Şahıs şirketleri ya da işletmelerinde ise kurucu şahsın TC kimlik numarası ile başlar. Limited şirketler ve Anonim şirketlerin MERSİS numaraları 0(sıfır) ile başlar.

MERSİS NO NASIL ALINIR?

Mersis no ile numara sorgulama işlemi vatandaşların gündeminde yer alıyor. Şirketinizin MERSİS numarasını bilmiyorsanız, öncelikle mersis.gumrukticaret.gov.tr’ye kayıt olmanız gerekmektedir.

İşte adım adım mersis no sorgulama işlemi…

MERSİS internet sitesini açın

“Giriş” butonuna tıklayın

Dört seçenekten biriyle giriş yapın

“Giriş” butonuna tıklayın

“Başvurular” seçeneğine tıklayın.

Açılan menüden “Kuruluş Başlat” seçeneğine tıklayın

Ticari kuruluşunuzun türünü seçin

Sizden istenilen bilgileri doğru ve güncel bir şekilde girdiğinizden emin olun,

Tüm işlemleri hallettikten sonra bağlı olduğunuz Ticaret Sicil Müdürlüğü ile de iletişime geçerek bir MERSİS numarasına sahip olursunuz.

MERSİS NO NASIL ÖĞRENİLİR?

Mersis numarasını bilmiyorsanız ilk önce sisteme kayıt olmanız gerekmektedir. MERSİS numara sorgulama işlemi ile aradığınız ticari kuruluşa ait her türlü bilgiye dijital ortam üzerinden ulaşabilirsiniz. MERSİS no Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sitesinden alınmaktadır.

Üye olup ilgili alanları doldurduğunuz zaman size MERSİS numaranız gönderilecektir. Bazen geçici bir numara gönderebilmektedirler.

Size gönderilen numaranın geçici olduğunu anlarsanız Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne müracaat edip MERSİS numaranızı alınız. MERSİS numarasıyla ilgili yaşanacak tüm sorunlar için Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne gitmeniz gerekmektedir.

MERSİS NO SORGULAMA NASIL YAPILIR?

MERSİS no sorgulama işlemleri Gümrük ve Ticaret Bakanlığı sitesi üzerinden yapılıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı internet sitesine üyeliğiniz varsa buradan takip yapabilirsiniz. Eğer üyeliğiniz yok ise kayıt açtırarak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Mersis numarasını öğrenmek için https://mersis.gtb.gov.tr/veya  https://www.turkiye.gov.tr/ticaret-bakanligi-mersis-giris linkine tıklayarak kayıt olmak gerekir. Ardından 16 haneli kod temin edilebilir.

MERSİ NO KAÇ HANELİDİR?

Mersis no ise ticari bir işlemin ardından işlem sahibine gelen 16 haneli sayısal koddur.

MERSİS numarası 16 haneden oluşur. Bu numaralar rastgele oluşturulmak yerine, belirli bir düzene sahiptir. Şirketlerin sahip olduğu unvanlar, numaraların
oluşumunda etkili bir rol oynar. Bir şirket limited ya da anonim ise MERSİS numarası 0 ile başlar. Numaranın devamı ise şirketin vergi numarası olacak şekilde
düzenlenir. Son haneleri ise genellikle 000, 17, 18 şeklindedir. Şahıs şirketlerinin sahip olduğu MERSİS numaralarının düzeni ise şirket sahibinin T.C. kimlik numarası ile başlar; 000, 017, 019 şeklinde sonlanır.

Eğer şirketinize ait MERSİS numarası karmaşık bir şekilde verildiyse o numara geçici MERSİS numarası demektir. Bu durumda, Ticaret Sicil Müdürlüğü’ne
başvuruda bulunarak asıl MERSİS numaranızı alabilirsiniz.

MERSİS NO NEREDE KULLANILIR NE İŞE YARAR?

Merkezi Sicil Kayıt Sistemi numarası, şirketlerin yaptığı işlemleri dijital bir havuzda toplar ve gerektiğinde o havuzdan alınıp denetlenmesini sağlar. MERSİS numarası almak, işletmeler için zorunludur. Bu numaraya sahip olmayan işletmeler hakkında idari işlem uygulanır.

MERSİS numarası sayesinde tüzel kişiliklere ve ticari faaliyet gösteren işletmelere belirli bir numara atanır. Atanan bu numara ile işletmelerin kayıtlı kuruluşlar olduğu anlaşılır ve kamu kurumları o işletmeler ile ilgili bilgiye erişmek istediğinde dijital veri havuzunu kullanır.

MERSİS NO NEREDE VE NASIL YAZAR?

MERSİS no genelde işletmenizin kayıtlı olduğunu gösteren resmi belge ya da işletmeniz ile ilgili sorgulama sayfasında karşınıza çıkabilecek bir bilgidir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.