Mersin’de Kırsal Alanda Tiyatro Keyfi

Mersin Belediyesi, yaylalara çıkan yerlilere ve Mersin’in ulaşımı zor köylerine sahne kurup tiyatro gösterisi düzenliyor.

Mersin’de Kırsal Alanda Tiyatro Keyfi
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Mersin Belediyesi yaptığı uygulama ile yöre halkından olumlu geri dönüş alıyor. Yaz akşamlarında köy meydanlarına kurulan sahne sayesinde bölge halkı tiyatro ile buluşuyor. Tiyatro Şube Müdürü, tiyatroyu köy halkının ayağına götürdüklerini söyleyerek “Oyunlarla yöre halkının hem bilgilenmesini hem de eğlenmesini sağlıyoruz.” açıklamasında bulundu.

Evlerinin önünde tiyatro izleme imkanı bulan köylüler ise Mersin Belediye Başkanı’na teşekkür etti. Köylüler bu uygulama sayesinde şehir merkezine gitmeden tiyatro ile tanışma imkanı bulduklarını dile getirdi. 35’e yakın köyde hayata geçirilen köy tiyatrolarında genellikle geleneksel halk oyunları sergileniyor. Kurulan sahneler için yaklaşık 200 sandalye götürülen köylerde katılımın zaman zaman 500’e kadar ulaştığı görülüyor.

EN ÇOK ÇOCUKLAR MEMNUN

Düzenlenen şehir tiyatrolarının en büyük amaçlarından birinin de köyde yaşayan çocuklara ulaşmak olduğu belirtildi. Dezavantajlı bölgede yaşayan çocuklar köy sahneleri sayesinde tiyatro ile tanışma imkanı elde ediyor. Oyunları izledikten sona tiyatrocu olmak isteyen çocuklar tiyatro kurslarına katılıyor.

Tiyatro Müdürü en çok çocukların etkinliğe ilgi gösterdiğini ifade etti. Çocuklar ise müdüre izledikleri gösterinin ardından ‘Tiyatroya nasıl gidilir? Nasıl tiyatrocu olunur?’ sorularını iletti. Haziran ayında başlayan ve her akşam farklı köyde gerçekleştirilen uygulama Eylül ayına kadar devam edecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.