Mersin’de bir mağarada 8 bin yıllık kaya resimleri bulundu!

Mersin’de İstanbul Üniversitesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi iş birliği ile yürütülen ‘Orta Toroslar Tarih Öncesi Projesi’ kapsamında sürdürülen çalışmada, bir mağarada 8 bin senelik kaya resimleri keşfedilirken, şehrin tarihi de tekrardan gündeme gelecek. Keşfedilen 15’e yakın figürün bir kısmı doğal nedenlerden dolayı tahrip olmuş vaziyette.
Takip et
Mersin’de bir mağarada 8 bin yıllık kaya resimleri bulundu!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni, İstanbul Üniversitesi ve Kütahya Dumlupınar Üniversitesi iş birliği ile yürütülen ‘Orta Toroslar Tarih Öncesi Projesi’ sürüyor. Proje kapsamında İstanbul Üniversitesi ile Kütahya Dumlupınar Üniversitesi’nde bilim insanları zaman zaman bölgeye gelerek çalışmalarını yürütüyor.

8 BİN YILLIKLAR

Araştırma kapsamında Erdemli ilçesindeki Alata Vadisi’nde bulunan Arslanlı Mahallesi sınırlarındaki sarp kayalık yamaçtaki mağarada 15’e yakın 8 bin senelik kaya resimleri bulundu. Aralarında insan, hayvan ve çeşitli geotik figürlerin yer aldığı kaya resimleri, bilim insanları arasında heyecan oluşturdu.

Mersin’de bir mağarada 8 bin yıllık kaya resimleri bulundu!

“DOĞAL NEDENLERDEN DOLAYI TAHRİP OLMUŞ”

Dumlupınar Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Araştırma Görevlisi Dr. Orkun Hamza Kaycı, buluntuların arkeoloji dünyası için de heyecan verici olduğunu söyleyerek, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izni, İstanbul Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi iş birliği ile 2019 senesinden itibaren ‘Orta Toroslar Tarih Öncesi Projesi’ kapsamında yürüttüğümüz incelemelerde Erdemli’nin Alata Vadisi’ndeki Aslanlı Mahallesi’nde çok mühim buluntular keşfettik. Günümüzden 8 bin sene öncesine ait olduğunu düşündüğümüz kaya resimleri ile karşılaştık. Özellikle bir kaya sığınağında ortaya çıkan kaya resimlerinde 15’e yakın figür belirledik. Birçok kısmı doğal nedenlerden dolayı tahrip olmuştu. Tespit edebildiğimiz kaya resimlerinde hem insan hem hayvan hem de çeşitli geotik figürlerle karşılaştık. Bunlar, Aydın ve Muğla’da Latmos Dağları’ndaki kaya resimleri ile çok benzerlik göstermektedir. Her geçen gün Mersin‘in bu Orta Toroslar dağlık bölgesindeki bu kaya resimleri potansiyeli aşağı yukarı her vadide gelmeye devam etmektedir. Araştırmalarımız ileriki senelerde da devam edecek. Umarım Mersin’in bilinmeyen bu tarih öncesi dönemini resimlerle ve öbür bulunacak tarihi materyallerle aydınlatmaya devam ederiz” şeklinde konuştu.

İşte keşif alanından fotoğraflar:


Mersin’de bir mağarada 8 bin yıllık kaya resimleri bulundu!Mersin’de bir mağarada 8 bin yıllık kaya resimleri bulundu!Mersin’de bir mağarada 8 bin yıllık kaya resimleri bulundu!Mersin’de bir mağarada 8 bin yıllık kaya resimleri bulundu!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.