Merkez Bankası’nın Enflasyon Tahmini Düştü!

Merkez Bankası Başkanı Uysal, yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 12'ye gerilediğini duyurdu.

Merkez Bankası Başkanı Uysal, yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 12’ye gerilediğini duyurdu .Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal, yılın son enflasyon raporunu açıkladı.


UYSAL’IN AÇIKLAMALARINDAN ÖNE ÇIKANLAR

Türkiye’de kredi mevduat faizleri belirgin geriledi, kredi büyümesi hız kazandı. Enflasyondaki düşüş eğilimi ile birlikte ekonomideki kademeli toparlanma sürecek. Yatırımlar zayıf seyrini koruyor, net ihracatın büyümeye katkısının azalarak devam edeceğini öngörüyoruz. Finansman koşullarında iyileşmeye bağlı olarak tüketici kredileri ağustos itibariyla önemli ivme kazandı. Ticariler daha az da olsa ivmelendi.

ENFLASYON TEK HANELERE GERİLEYECEK

Yıllık enflasyondaki düşüş ana alt gruplara yayılırken sürükleyici temel mal ve gıda grupları oldu. TÜFE’nin ekim ayında da tek hanede kalacağını, son iki ayda ters baz etkisiyle bir miktar yükseleceğini öngörüyoruz.

ILIMLI TOPARLANMAYA DEVAM

Öncü göstergeler ikinci yarıyılda iktisadi faaliyette ılımlı toparlanmanın sürdüğünü gösteriyor. Üçüncü çeyrekte ekonomideki ılımlı toparlanma sürerken, iş gücü piyasasındaki zayıf görünüm devam etti.

ENFLASYON KADEME KADEME HEDEFLERE ULAŞACAK

2019 sonu enflasyon tahminini yüzde 12 olarak belirledik. (Önceki tahmin yüzde 13,9) 2020 sonu enflasyon tahmini yüzde 8,2 olarak değişmedi. Enflasyon düşürmeye odaklı, sıkı bir para politikası duruşu ve güçlü bir politika koordinasyonu altında enflasyon kademeli olarak hedeflere yakınsayacak.


'Cevap kağıdım sosyal mesafeyi korudu' diyen öğrenci herkesi güldürdü

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı