adplus-dvertising

Merkez Bankası’ndan yeni kredi düzenlemesi!

Merkez Bankası aldığı son dakika kararı ile kredi kullanımında yeni bir düzenlemeye gitti. Esnaf kredileri, ihracat ve yatırım kredileri, tarımsal krediler ve kurumsal kredi kartları için mecburi karşılıkların kapsamı genişledi. İşte son dakika kredi kararının ayrıntıları…
Takip et
Merkez Bankası’ndan yeni kredi düzenlemesi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberleri… Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), KOBİ tanımına giren işletmelere kullandırılan krediler, esnaf kredileri, ihracat ve yatırım kredileri, tarımsal krediler ve kurumsal kredi kartları için düzenlemeye giderek Türk Lirası’nın değerinin korunması maksadı ile mecburi karşılıkların kapsamını genişletti.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Bankaların ve öbür mali kuruluşların bilanço içi yahut bilanço dışı uygun görülen kalemlerine mecburi karşılık getirmek, 1211 sayılı Merkez Bankası Yasası’nun 4’üncü maddesinde söylenen Merkez Bankasının temel görevlerindendir. Bilançoların yükümlülük tarafına uygulanmakta olan mecburi karşılıklar, yapılan düzenleme ile makro ihtiyati politika setini kuvvetlendirmek maksadıyla bilançoların varlık tarafına da uygulanmaya başlanmaktadır. Bu kapsamda, bankalar ile finansman firmalarının aşağıdaki kredi türleri hariç olmak üzere Türk lirası cinsinden ticari özellikteki nakdi kredileri mecburi karşılığa tabi tutulmuştur.

KOBİ tanımına giren işletmelere kullandırılan krediler

Esnaf kredileri

İhracat ve yatırım kredileri

Tarımsal krediler

5018 sayılı Kamu Mali Yönetimi ve Kontrol Yasası ekindeki (I), (II), (III) ve (IV) sayılı cetvellerde yer verilen kurum ve kuruluşlar ile kamu iktisadi teşebbüsleri ve bunların müessese, bağlı ortaklık ve iştiraklerine kullandırılan krediler

Kurumsal kredi kartları

Mali kuruluşlara kullandırılan krediler

Merkez Bankası’ndan yeni kredi düzenlemesi!

Bu çerçevede;

1 Nisan 2022 tarihinden itibaren dörder haftalık dönemlerde kullandırılan ticari kredilerin %10’u oranında mecburi karşılığın aynı sürelerde tesis edilmesine

31 Mayıs 2022 tarihi itibarıyla 31 Aralık 2021 tarihine göre kredi büyüme oranı yüzde 20’nin üstünde olan bankaların, 31 Mart 2022 ve 31 Aralık 2021 tarihlerinde mevcut kredi bakiyeleri arasındaki farkın yüzde 20’si oranında mecburi karşılığı 6 ay boyunca tesis etmesine karar verilmiştir.

Öte Yandan, yabancı para mevduat/katılım fonu mecburi karşılık oranlarının gerçek kişi dönüşüm oranına göre farklılaştırılmasına, bu çerçevede dönüşüm oranı;
Yüzde 5’in altında kalan bankalara ilave 500 baz puan

Yüzde 5 ile yüzde 10 arasında olan bankalara ilave 300 baz puan mecburi karşılık uygulanmasına karar verilmiştir. Bu uygulama, tesisi 10 Haziran 2022 tarihinde başlayacak olan 27 Mayıs 2022 tarihli hesaplama döneminden itibaren geçerli olacaktır.

Öbür yandan, finansman firmalarının yüzde sıfır olan mecburi karşılık oranları bankalar ile aynı seviyeye getirilmiş, yurt içi bankalara olan yükümlülükleri mecburi karşılık kapsamında alınmıştır. Bu değişiklik, tesisi 13 Mayıs 2022 tarihinde başlayacak olan 29 Nisan 2022 tarihli hesaplama döneminden itibaren geçerli olacaktır.” dendi.

Merkez Bankası’ndan yeni kredi düzenlemesi!

TAŞIT VE GAYRİMENKULE DE DÜZENLEME

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığın Türk lirasının kıymetini korumak için gerçekleştirilen mevzuatta iki kritik değişiklik yapmıştı. Buna göre, Türkiye’de yerleşik kişilerin kendi aralarında akdedecekleri ve sözleşme bedeli ve sözleşmeden kaynaklanan öbür ödeme yükümlülüklerini Döviz cinsinden ya da dövize endeksli olarak kararlaştırabildikleri taşıt satış sözleşmeleri dışında kalan menkul satış sözleşmelerinde sözleşme konusu ödeme yükümlülüklerinin Türk parası cinsinden yerine getirilmesi ve kabul edilmesi mecburiyeti getirildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.