Merkez Bankası’ndan Türk Lirası hamlesi!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) mecburi karşılıklarda artışa giderek Türk Lirası mevduatlarda 3 aya kadar yüzde 6 olan mecburi karşılık 8’e çıkardı.
Takip et
Merkez Bankası’ndan Türk Lirası hamlesi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Türk lirası mecburi karşılık oranlarını 200 baz puan artırdı. Resmi gazetede yayımlanan mecburi karşılıklar tebliğinde yapılan değişikliğe göre TL mecburi karşılıkların döviz yahut standart altın olarak tutulmasına olanak veren dilimlerin ilki hariç diğerleri de kaldırıldı.

MERKEZ BANKASI’NIN KARARI RESMİ GAZETE’DE

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mecburi karşılık oranlarını Türk lirası yükümlülükler için 200 baz puan artırdı. TCMB’nin Mecburi Karşılıklar Ile Ilgili Tebliğ (Sayı: 2013/15)’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği Resmi Gazete’de yayımlandı.

Merkez Bankası’ndan Türk Lirası hamlesi!

Buna göre, Türk lirası mecburi karşılık oranları; mevduat/katılım fonu (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu hariç) vadesiz, ihbarlı, 1 aya kadar ve 3 aya kadar (3 ay dahil) vadeli yüzde 6’dan yüzde 8’e, 6 aya kadar (6 ay dahil) vadeli yüzde 4’ten yüzde 6’ya, 1 seneye kadar vadeli yüzde 2’den yüzde 4’e, 1 sene ve 1 seneden uzun vadeli yüzde 1’den yüzde 3’e, müstakrizlerin fonları için yüzde 6’dan yüzde 8’e, öbür yükümlülükler (yurt dışı bankalar mevduatı/katılım fonu dahil) 1 seneye kadar (1 sene dâhil) vadeli yüzde 6’dan yüzde 8’e, 3 seneye kadar (3 sene dahil) vadeli yüzde 3,5’ten yüzde 5,5’e ve 3 seneden uzun vadeli yüzde 1’den yüzde 3’e çıkarıldı.

Mecburi karşılıkların tesis edilmesine ilişkin maddede de düzenlemeye gidildi. Bu kapsamda, Türk lirası yükümlülükler için tutulması gereken mecburi karşılıkların en fazla yüzde 20’si, 1 katsayısı ile çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutar üstünden dolar ve/yahut avro cinsinden bloke hesaplarda tesis edilebilecek.

Türk lirası yükümlülükler için tutulması gereken mecburi karşılıkların en fazla yüzde 15’i, 1,6 katsayısı ile çarpılmak suretiyle bulunan toplam tutar üstünden standart altın cinsinden bloke hesaplarda tesis edilebilecek.

Tebliğ, 19 Şubat 2021’den geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Yeni tebliğe göre, Türk lirası yükümlülükleri için mecburi karşılık oranları şöyle uygulanacak:

Merkez Bankası’ndan Türk Lirası hamlesi!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.