Merkez Bankası’ndan enflasyon ve faiz değerlendirmesi!

Merkez Bankası’nın toplantı notlarında enflasyonda oynak seyir beklendiği, para politikasındaki sıkı duruşun ‘kararlılıkla’ sürdürüleceği söylendi. Enflasyon, faiz indirim ihtimalini bu sene için zorlaştırdı. İşte ayrıntılar…
Takip et
Merkez Bankası’ndan enflasyon ve faiz değerlendirmesi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Para Politikası Kurulu toplantısı, 14 Temmuz 2021 günü yapıldı. Merkez Bankası, politika faizi olan 1 hafta vadeli repole faiz oranını değiştirmedi ve yüzde 19’da tuttu.

Merkez Bankası’ndan enflasyon ve faiz değerlendirmesi!

Milliyet’ten Zeynep Aktaş’ın yazısı:
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, dün de Para Politikası Kurulu toplantı özetini yayımladı. Buna göre:

1- Enflasyonun kısa dönemde, başta emtia fiyatları ve yönlendirilen fiyatlar olmak üzere arz ve talep yönlü çeşitli unsurların etkisiyle oynak bir seyir izlemesi beklenmekte.

Merkez Bankası’ndan enflasyon ve faiz değerlendirmesi!

2- Enflasyon tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecek.

3- Politika duruşu, enflasyon gelişmeleri ve enflasyon beklentileri dikkate alınarak dezenflasyon sürecini en kısa zamanda tesis edecek ve orta vadeli hedeflere ulaşıncaya kadar bunun devamlılığını sağlayacak bir sıkılık düzeyinde belirlenmeye devam edilecek.

Merkez Bankası’ndan enflasyon ve faiz değerlendirmesi!

Yapılan açıklamalardan yüzde 19 oranındaki faiz oranının enflasyonun seyrine bağlı olacağı anlaşılıyor. Enflasyonda bir gerileme yaşanmadıkça yüzde 19 oranındaki faiz korunacaktır.

KORUYAN YATIRIMLAR Merkez Bankası’ndan enflasyon ve faiz değerlendirmesi!

Senenin ikinci yarısında yatırımları gözden geçirme dönemi. Birikim sahipleri enflasyondan koruyan alternatif seçenekleri değerlendirecek. Fonlar, döviz, altın ve hisselerde kazançlar ve yönelimler.

Yatırım ortamı açısından zorlu bir dönemdeyiz. Enflasyon yüksek seyrini koruyor. Pandemi sürecinde yalnızca Türkiye’de değil dünyada da enflasyon yüksek seyrediyor. Buna bir de risk priminin yüksek olması eklenince Türk lirası varlıklar yerine ağırlıklı olarak döviz, altın ve yabancı fonlar tercih ediliyor. Senenin ilk yarısındaki gerçekleşmeler ikinci yarı için de ipuçları yaratıyor.

Merkez Bankası’ndan enflasyon ve faiz değerlendirmesi!

21 Mart 2021’de TCMB Başkanı’nın değişmesi ardından dolar kuru yükselişe geçerken borsa geriledi. Fiyatlamalara baktığımızda kur, altın ve borsa arasında makasın oldukça açıldığını görüyoruz. Bu seyrin kalıcı olması zor. Fakat ana eğilim bir müddet daha etkisini sürdürecek gibi görünüyor.

VARYANT ENDİŞELERİ Merkez Bankası’ndan enflasyon ve faiz değerlendirmesi!

Tam aşılamayla rahatlanılacağı düşünülen bir dönemde COVID-19’da yeni varyantların ortaya çıkması endişe veriyor. Asya’da etkili olan delta varyantlarda meydana gelen artış ve Avrupa’da gözlenen COVID-19 vakalarında yükseliş endişeleri yüksek tutuyor.

Merkez Bankası’ndan enflasyon ve faiz değerlendirmesi!

Borsadaki hisse senetleri içerisinden büyüme, fiyat/kazanç ve temettü verimine göre 15 hisse öne çıkıyor. Listeye giren hissenler şunlar: Aksigorta, Tofaş Oto. Fab., Anadolu Yaşam Emek., İş Y. Men. Değ., Turkcell, Otokar, Anadolu Sigorta, AGESA Yaşam Emeklilik, Ford Otosan, Ülker Bisküvi, Brisa, Alkim Kimya, Yataş, Deva Holding, Aselsan.

Bu 15 hissenin 5 senelik ortamala büyüme oranları fiyat/kazanç oranlarının üstünde bulunuyor. Hissenin fiyat/kazanç oranı farklı bir ifade ile firmanın piyasa değeri/senelik karı olarak da ifade edilebilir. Burada maksat bir firmaya yapılan yatırımın kaç senede geri dönüşünün sağlandığını tespit edebilmektir.

Merkez Bankası’ndan enflasyon ve faiz değerlendirmesi!

Öbür taraftan firmanın büyümesi ile söz konusu göstergeler arasında da bağlantı olduğunu göz ardı etmemeli. Örneğin beş senelik büyüme oranı yüzde 58 olan bir firmanın fiyat/kazanç oranı 5,75 ise bu halde hissenin değerinin altında bir fiyatla işlem gördüğü yorumu yapılabilecektir.

DÖVİZ VE ALTIN BAZLI YATIRIMLAR Merkez Bankası’ndan enflasyon ve faiz değerlendirmesi!

Yatırım eğilimlerinde enflasyon etkisinin yüksek olduğunu görüyoruz. Birikimlerini enflasyon etkisinden korumak isteyenler ağırlıklı olarak döviz bazlı enstrümanları özellikle yabancı fonları tercih ediyor.

Gene yabancı tematik fonlar tercihler arasında öne çıkmaya devam edecek. Fakat kuvvetli temettü ödeyen fiyatı ucuz kalmış hisseler yatırım için gelecek vadediyor.

Merkez Bankası’ndan enflasyon ve faiz değerlendirmesi!

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.