adplus-dvertising

Merkez Bankası TL Zorunlu Karşılık Faiz Oranlarını Düşürdü

Merkez Bankası Türk Lirası zorunlu karşılık faiz oranını 4 Ekim'den itibaren yüzde 13'ten yüzde 8'e düşürdü. Böylece piyasada daha fazla TL olacak.
Takip et
Merkez Bankası TL Zorunlu Karşılık Faiz Oranlarını Düşürdü
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merkez Bankası (TCMB) TL zorunlu karşılıklara uygulanan faiz/nema oranını 4 Ekim’den itibaren geçerli olmak üzere yüzde 13’ten yüzde 8’e indirdi. Bu şekilde piyasada daha fazla Türk Lirası olacak.

TCMB’nin web sitesinde paylaşılan bilgiye göre söz hususu değişiklik ile TL kredilerinin senelik büyümesi referans değerler olan yüzde 10 ile yüzde 20 aralığı içerisinde olan bankalara yüzde 10, dışında olan bankalara ise yüzde 0 faiz/nema uygulanacak.

Merkez Bankası TL Zorunlu Karşılık Faiz Oranlarını Düşürdü

TCMB 19 Ağustos’ta gerçekleştirdiği açıklamada zorunlu karşılık (ZK) oranlarını ve ZK’lara ödenen faizleri/nemaları TL kredilerin senelik büyüme oranı ile ilişkilendirmişti.

ZORUNLU KARŞILIK NEDİR?

Zorunlu karşılık, zorunlu karşılık oranı veya munzam karşılık; mevduat kabul eden bankaların bu mevduatlara karşılık olarak Merkez Bankası’nda bulundurmak mecburiyetinde oldukları mevduatların oranına denir. Bu oran Merkez Bankası tarafından tespit edilir.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.