Merkez Bankası Mayıs ayı faiz kararını açıkladı!

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu bugün Şahap Kavcıoğlu başkanlığında toplandı. Toplantının sonrasında TCMB tarafından faiz kararı açıklaması geldi. Açıklamada, ‘Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repole faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.’ dendi.
Takip et
Merkez Bankası Mayıs ayı faiz kararını açıkladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Son dakika haberine göre Merkez Bankası Para Politikası Kurulu, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında bugün toplandı. Toplantının sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından son dakika mayıs ayı faiz kararı açıklaması geldi. Açıklamada, “Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repole faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.” şeklinde konuştu. Buna göre Para Politikası Kurulu (Kurul) faiz kararını sabit tuttu.

MERKEZ BANKASI’NDAN MAYIS AYI FAİZ KARARI AÇIKLAMASI

Merkez Bankası tarafından yayınlanan mayıs ayı faiz kararına ilişkin metinde şu açıklamalar yapıldı;

Salgına bağlı olarak 2020 senesinde sert daralan küresel ekonomi, destekleyici politikalar ve aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle toparlanmaya devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde, özellikle imalât sanayi faaliyeti ve küresel ticaretteki ivmelenme belirleyici olmaktadır. Son dönemde emtia fiyatlarında tekrardan artış gözlenirken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üstündeki etkileri önemini korumaktadır.

Salgının sınırlayıcı etkilerine karşın yurt içi iktisadi faaliyet kuvvetli seyretmektedir. Salgın kısıtlamalarına bağlı olarak iç talep bir miktar ivme kaybederken, dış talep kuvvetini korumaktadır. İmalât sanayi faaliyeti güçlü bir ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyir sürmektedir. Bununla beraber, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi faaliyet üstünde her iki yönde riskler bulunmaktadır. Ticari kredilerin yanı sıra bireysel kredilerde de daha ılımlı bir seyir gözlenmekle beraber, bu gelişmenin kalıcılığı makroekonomik istikrar açısından yakından takip edilmektedir. Emtia fiyatlarındaki yükselişe rağmen, ihracattaki kuvvetli artış eğilimi, altın ithalatındaki belirgin gerileme ve finansal koşullardaki sıkılaşmanın etkisiyle kredilerde gözlenen yavaşlama cari işlemler dengesinde öngörülen iyileşmeyi desteklemektedir.

Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üstünde risk yaratmaya devam etmektedir. Parasal sıkılaştırmanın krediler ve iç talep üstündeki yavaşlatıcı etkileri gözlenmeye başlamıştır. Enflasyon ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler dikkate alınarak, Nisan Enflasyon Raporu tahmin patikasındaki belirgin düşüş sağlanana kadar para politikasındaki mevcut duruş sürdürülecektir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir.

TCMB, fiyat istikrarı temel maksadı doğrultusunda elindeki bütün araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden kuvvetli göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, kuvvetli dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek biçimde, enflasyonun üstünde bir düzeyde yaratılmaya devam edilecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, imalat ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir biçimde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.