adplus-dvertising

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Faiz sabit tutuldu…

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası faizi yüzde 14’te sabit tuttu. TCMB, bütün politika araçlarında Türk Lirası’nı öncelikleyen geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürüttüğünü belirtti. Merkez Bankası’nın faiz açıklamasıyla beraber dolar gün içi dip seviyesi olan 13.26 lira seviyesine geriledi.
Takip et
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Faiz sabit tutuldu…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası(TCMB), beklentiler yönünde haftalık gösterge repo faizinde değişikliğe gitmedi.

TCMB Para Politikası Kurulu(PPK) toplantısının sonrasında yapılan açıklamaya göre, haftalık repo faizi yüzde 14,00 olarak kaldı.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Faiz sabit tutuldu…

TCMB, önceki 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gitmişti.

TCMB Piyasa Katılımcıları Anketinde sene sonu tüketici fiyatları beklentisi yüzde 29,75, 12 ay sonrası tüketici fiyatları beklentisi yüzde 25,37 seviyesinde oluştu.

TCMB’nin enflasyon beklentisi 2021 sene sonu için yüzde 18,4, 2022 sene sonu için yüzde 11,8 seviyesinde bulunuyor. TCMB’nin önümüzdeki hafta açıklayacağı senenin ilk “Enflasyon Raporu”nda beklentilerde değişikliğe gidip gitmeyeceği takip edilecek.

Türkiye İstatistik Kurumu, Aralık ayında tüketici fiyatlarının senelik yüzde 36,08 arttığını açıkladı.

TCMB’nin bir sonraki toplantısı 17 Şubat’ta gerçekleştirilecek.

Dolar kuru ise Merkez Bankası’nın faiz açıklamasıyla beraber 13.2648 liraya kadar gerilerken Türk Lirası yüzde 1 oranında değer kazanmış oldu.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Faiz sabit tutuldu…

Toplantıdan sonra yapılan açıklamada şu şekilde dendi:

“Salgında yeni varyantlar ve artan jeopolitik riskler, küresel iktisadi faaliyet üstündeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizliklerin artmasına yol açmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üstündeki etkileri yakından izlenmekle beraber, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde ayrışma gözlenmekle beraber, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Faiz sabit tutuldu…

Kapasite kullanım seviyeleri ve öbür öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin, dış talebin de olumlu etkisiyle kuvvetli seyrettiğine işaret etmektedir. Büyümenin kompozisyonunda sürdürülebilir bileşenlerin payı artarken, cari işlemler dengesinin 2022 senesinde fazla vermesi öngörülmektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin kuvvetlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmekte, bu bağlamda ticari ve bireysel krediler yakından takip edilmektedir.

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı! Faiz sabit tutuldu…

Enflasyonda yakın dönemde gözlenen yükselişte; döviz piyasasında meydana gelen sağlıksız fiyat oluşumlarına bağlı döviz kurlarına endeksli fiyatlama davranışları, küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Kurul, sürdürülebilir fiyat istikrarı ve finansal istikrarın tesisi için atılan adımlar ile beraber, enflasyonda baz etkilerinin de ortadan kalkmasıyla dezenflasyonist sürecin başlayacağını öngörmektedir. Bu çerçevede Kurul, politika faizinin sabit tutulmasına karar vermiştir. Alınmış olan kararların birikimli etkileri yakından takip edilmekte ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde tekrardan şekillenmesi maksadıyla TCMB’nin bütün politika araçlarında Türk lirasını öncelikleyen geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülmektedir.

TCMB, fiyat istikrarı temel maksadı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden kuvvetli göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki bütün araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, imalat ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir biçimde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.