adplus-dvertising

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı 15 Nisan 2021

Piyasaların heyecanla beklediği faiz kararı açıklandı. Merkez Bankası, bir hafta vadeli politika faizini yüzde 19.00’da sabitlendi.
Takip et
Merkez Bankası faiz kararını açıkladı 15 Nisan 2021
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repole faiz oranının yüzde 19 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Salgına bağlı olarak 2020 senesinde sert daralan küresel ekonomi, destekleyici politikalar ve aşılama sürecindeki olumlu gelişmelerin etkisiyle toparlanmaya devam etmektedir. Bu iyileşme sürecinde, özellikle imalât sanayi faaliyeti ve küresel ticaretteki ivmelenme belirleyici olmaktadır. Emtia fiyatlarındaki artış eğilimi hız keserken, yükselen küresel enflasyon beklentilerinin uluslararası finansal piyasalar üstündeki etkileri önemini korumaktadır.

Salgının sınırlayıcı etkilerine karşın, iç ve dış talep kaynaklı olarak yurt içi iktisadi faaliyet kuvvetli seyretmektedir. İmalât sanayi faaliyeti güçlü bir ivme sergilerken, salgın kısıtlamalarından olumsuz etkilenen hizmet sektörlerindeki zayıf seyir sürmektedir. Bununla beraber, salgının gidişatı ve aşılama sürecine bağlı olarak iktisadi faaliyet üstünde her iki yönde riskler bulunmaktadır. İhracattaki artış ve altın ithalatındaki gerilemeye karşın, kuvvetli iç talep ve emtia fiyatları cari işlemler dengesini olumsuz etkilemeye devam etmektedir. Ticari kredilerde ılımlı bir seyir gözlenirken, finansal koşullardaki sıkılaşmaya karşın bireysel kredi büyümesinde yükseliş eğilimi görülmektedir.

Talep ve maliyet unsurları, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve enflasyon beklentilerindeki yüksek seviyeler, fiyatlama davranışları ve enflasyon görünümü üstünde risk yaratmaya devam etmektedir. Mevcut parasal duruşun krediler ve iç talep üstündeki yavaşlatıcı etkilerinin önümüzdeki dönemde belirginleşeceği öngörülmektedir. Bu doğrultuda Kurul, politika faizini sabit tutarak sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir.

TCMB, fiyat istikrarı temel maksadı doğrultusunda elindeki bütün araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden kuvvetli göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar politika faizi, kuvvetli dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek biçimde, enflasyonun üstünde bir düzeyde yaratılmaya devam edilecektir.

Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikâmesinin başlaması, döviz rezervlerinin artış eğilimine girmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, imalat ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir biçimde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

Kurul, kararlarını şeffaf, öngörülebilir ve veri odaklı bir çerçevede almaya devam edecektir.

Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.