Merkez Bankası Faiz İndirimi Yaptı

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun bugün yaptığı açıklamada, politika faizini 3.25 indirerek 19.75'ten yüzde 16.50'ye çekti. İki ayda yapılan faiz indirimi 7.25 puanı buldu.

Merkez Bankası Eylül ayı toplantısı bugün gerçekleştirildi. Doların inmesi sonucu dikkatler Merkez Bankası Para Politikası Kurulu’nun toplantısına çevrildi. Yaşanan gelişmeler sonucu dikkatle beklenen toplantıda kurul politika faizini 3.25 puan indirerek yüzde 19.75’ten yüzde 16.50’ye çekti. Bu faiz indirimi ile beraber kurul üst üste ikinci kez faiz indirimine gitti. Toplam indirim iste 7.25 puan oldu.

Bir önceki toplantıda alınan faiz indirimi ise 4.5 yıl aradan sonra gelen ilk indirimdi.

DOLAR DÜŞTÜ

Geçtiğimiz haftalarda beklenenden daha iyi gelen büyüme verisi sonrası kademeli olarak düşüş gösteren dolar, bu güne 5.75 seviyesinde başladı. Faiz indirimi gerçekleşmesinde sonra dolarda da düşüş gözlendi. Dolar 5.75 seviyesinden 5.70 seviyesine geriledi.

Kuruldan yapılan açıklamada, son dönemde açıklanan verilere değinildi ve iktisadi faaliyetlerdeki toparlanmanın devam ettiğini gösterdiği belirtildi. Açıklamada, öncü göstergelerin iktisadi faaliyetlerin sektörel yayılımının bir miktar iyileştiğine vurgu yapıldı ve “Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısını sürdüreceği, enflasyondaki düşüş eğilimi ve finansal koşullardaki iyileşmeyle birlikte ekonomideki kademeli toparlanmanın devam edeceği öngörülmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Sungur videosu yayınlandı, teröristlerin korkulu rüyası olacak!

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı