Merkez Bankası Başkanı’nı faiz indirimi olacak mı? sorusunu yanıtladı!

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu, faiz indirimi olacağı yönünde ortaya atılan iddialara cevap verdi. Kavcıoğlu, PPK toplantısından ani bir faiz indirim kararı olmayacağı yönünde açıklamalarda bulundu.
Takip et
Merkez Bankası Başkanı’nı faiz indirimi olacak mı? sorusunu yanıtladı!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Bloomberg’in sorularını yazılı olarak cevaplayan Kavcıoğlu, “Nisan yahut sonrasındaki aylarda PPK kararıyla alakalı hemen faiz indirilecek biçiminde önyargılı bir yaklaşımı doğru bulmuyorum” değerlendirmesini yaptı.

“Yeni dönemde de kararlarımızı kurumsal bir para politikası anlayışıyla enflasyondaki düşüşün kalıcılığını sağlayacak biçimde almaya devam edeceğiz” ifadelerini kullanan Kavcıoğlu, “Bu çerçevede şu ana kadar atılmış olan politika adımlarının etkilerini de gözlemleyeceğiz” diyerek konuştu.

Göreve geldikten sonra ilk defa bir söyleşi veren Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkıya bağlı olduğunu dile getirdi.

Enflasyon hedefi

Kavcıoğlu, “Merkez Bankası’na enflasyonu kalıcı bir biçimde düşürmek için elindeki araçları kullanmak konusunda Yasa’la araç bağımsızlığı verilmiştir. Merkez Bankamız da değişen dünya şartları altında ve başta enflasyon görünümü olmak üzere yurt içi makro ekonomik gelişmeler ışığında para politikası araçlarını günün koşullarına göre bağımsız biçimde kullanmaya devam edecektir” diyerek konuştu.

Kavcıoğlu prensip olarak da etik olarak da daha önceki kararlar ile ilgili yorum yapmayı doğru bulmadığını söyledi. Kavcıoğlu, “Hükümet ile tespit edilen orta vadeli yüzde 5 enflasyon hedefine sıkı sıkı bağlıyız ve bunun sürdürülebilir büyüme için de ne kadar mühim olduğunun farkındayım. Para politikası duruşunu tespit ederken gerçekleşen ve beklenen enflasyonla beraber küresel sermaye akımları, benzer ülkelerin reel getirileri ve yerleşiklerin portföy tercihlerini de dikkate alacağız” sözlerini kullandı.

Rezervler

Türk lirasını desteklemek için rezervlerin kullanımına ilişkin soruyu cevaplayan Kavcıoğlu, “Gelecek dönemde Merkez Bankası, Para ve Kur Politikası metninde belirtildiği gibi dalgalı kur rejimine bağlı kalacak, kurlar serbest piyasa şartlarında arz ve talep dengesine göre oluşacaktır” değerlendirmesini yaptı.

Kavcıoğlu, “Merkez Bankası uygun şartlar yarattığında rezervlerini güçlendirmeye yönelik araçları iletişimi önceden ve gerektiği biçimde yaparak devreye alabilecektir” açıklamasını yaptı.

Kavcıoğlu, TCMB’nin tek politika faizi uygulamasına devam edip etmeyeceğine yönelik bir soruya, “Para politikasının operasyonel çerçevesini koruyacağız, bir hafta vadeli repo faiz oranı para politikası açısından temel politika aracımız olmaya devam edecek. Sadeleştirilmiş operasyonel para politikası çerçevesinin, aktarım mekanizmasını kuvvetlendirdiğini, kararların ve uygulamaların daha sade ve net biçimde iletişiminin kurulmasına imkân verdiğini görüyoruz” sözleriyle cevap verdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.