Merkez Bankası, artan Nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi!

Dün açıklanan Nisan ayı enflasyon rakamlarındaki artışla ilgili TCMB'den açıklama geldi.
Takip et
Merkez Bankası, artan Nisan ayı enflasyon rakamlarını değerlendirdi!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Merkez Bankası, 2 senenin zirvesine yükselen enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmesinde enerji grubundaki katkıya dikkat çekti. Nisan ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesinde TCMB gıda dışındaki ana kalemlerde senelik enflasyon yükselirken, tüketici enflasyonundaki artışa en belirgin katkının enerji grubundan geldiğini söyledi.

Bu dönemde eşel mobil sistemi ve tavan fiyat uygulamasının etkisiyle enerji fiyatları yatay seyrettiğini ifade eden TCMB baz etkisi sebebiyle grup senelik enflasyonunun belirgin biçimde yükseldiğini vurguladı.

TCMB’ye göre temel mallarda senelik enflasyon artarken, yeni sezon geçişinin de etkisiyle giyimdeki yükseliş eğilimi sürdü, dayanıklı ve öbür temel mal grubunda döviz kuru gelişmelerinin yansımaları izlendi.

Hizmet grubunda senelik enflasyonun yükseldiğine dikkat çeken TCMB’ye göre aylık bazda ise Mart ayındaki açılma etkisinin sonrasında yavaşlama kaydedildi.

TCMB’nin değerlendirmesinde üretici fiyatlarına ilişkin şu yorumlar yapıldı: Nisan’da emtia fiyatlarındaki yükseliş tarımsal emtia ve endüstriyel metal fiyatları öncülüğünde sürmüştür. Türk lirası cinsinden ithalat fiyatlarındaki gelişmeler ve bazı ürünlerde süregelen arz sıkıntılarının etkisiyle üretici fiyatlarındaki hızlı artış eğilimi devam etmiştir. Bu gelişmelerle, B ve C göstergelerinin senelik enflasyonları artarken, eğilimleri bir miktar iyileşmekle beraber yüksek seviyelerini korumuştur.

Enflasyon 2 senenin zirvesine çıkmıştı

Tüketici fiyatları Nisan’da senelik yüzde 17,14 artış kaydederek Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Nisan’da tüketici fiyatları endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,68 arttı. Senelik çekirdek enflasyon ise Nisan’da yüzde 17,77 olarak kaydedildi. Gıda fiyatlarında ise senelik artış yüzde 16,98 oldu.

Üretici fiyatları tarafındaki yükseliş ivmesinin de devam ettiği izlendi. Buna göre üretici fiyat endeksi Nisan’da geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 35,17 arttı. Aylık bazdaki artış ise yüzde 4,34 oldu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.