Merkez Bankası Altın Alımında Rekor Kırdı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Ağustos ayında 41.8 ton altın alarak bugüne kadar ki en yüksek aylık altın alımını yaptı.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Ağustos ayında aldığı 41.8 ton altın ile aylık olarak en yüksek altın alımını gerçekleştirdi. Dünya Altın Konseyi verilerine göre, temmuz ayındaki 6.6 tonluk altın alımı ile birlikte, TCMB’nin kendine ait toplam altın rezervi ağustos sonu itibarıyla 262.5 tona yükseldi.

Temmuz – ağustos döneminde en fazla alımı TCMB yaparken, Rusya Merkez Bankası 23.5, Çin Merkez Bankası 15.9 tonluk alım yaptı.

Ocak – ağustos arası dönemde TCMB’nin altım alını 109 tona yükseldi. TCMB’nin, toplam rezervleri içinde sahip olduğu altın payı ise son iki yolda yüzde 5.7’den yüzde 19’a çıktı. Ağustos sonu itibarı ile de TCMB’nin kendine ait toplam altın rezervi değeri, 7 milyar 526 milyon dolarlık artış yaşadı ve 17 milyar 970 milyon dolara çıktı. Son yıllarda yaptığı alımlarla yurt dışındaki atınların büyük bölümünü Türkiye’ye getiren TCMB, 2016 sonunda 116 ton olan altın rezervini 2 yıl 8 aylık süreçte 362.5 tona yükseltti. Rezervlerin toplam değeri de 4.3 milyar dolardan 17.9 milyar dolara çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı