Merkez Bankası açıklaması doları düşürdü!

Sabah saatlerinde güne hareketli başlayan Dolar kuru 8,45 seviyelerine kadar yükseldi. TCMB Başkanı Kavcıoğlu tarafından öğle saatlerinden sonra yapılan açıklamalar ise doların ateşini söndürdü ve ibreler aşağı yönlü harekete başladı.
Takip et
Merkez Bankası açıklaması doları düşürdü!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Dolar kurundaki hareketlilik devam ediyor. Dolar/TL 8,45 seviyelerini test ederken, Euro/TL 9,93’ü gördü.

ABD faizlerindeki yükseliş ve kuvvetlenen dolar endeksi, gelişen ülke para birimleri üstünde baskı yaratmaya devam ediyor. ABD 10 senelik tahvil faizi yüzde 1,77 seviyesini görürken, dolar endeksi 93,2 seviyesinde.

Analistlere göre, TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) mensubu Murat Çetinkaya’nın TCMB başkan yardımcılığı görevinden alınarak yerine Mustafa Duman’ın atanması da TL’de ilave baskı oluşturan bir unsur.

TCMB BAŞKANI’NIN AÇIKLAMASI SONRASI HAFİF GEVŞEME

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) olağan genel kurul toplantısında konuşan Başkan Şahap Kavcıoğlu’nun verdiği mesajlar kurda bir miktar gevşeme sağladı. 8,40’ın üstünde işlem gören dolar/TL, açıklama sonrası 8,30 seviyelerine doğru gevşedi.

Ahlatçı Yatırım piyasa notunda; teknik açıdan yukarı yönlü hareketin devam etmesinin beklendiği paylaşıldı. 8,40 ve 8,50 direnç seviyeleri yakından takip edilmesi gerektiği ifade edilirken, aşağı yönlü bir hareketin oluşması vaziyetinde ise öncelikle 8,30 ve 8,20 destek seviyeleri olarak izlenecek.

Öte yandan bugün Türkiye’nin risk primi 483 baz puandan işlem görürken, gösterge 10 senelik tahvil faizi yüzde 19,3 seviyesinde. Borsa İstanbul ise yüzde 1 civarı kayıpla işlem görüyor.

TCMB, YATIRIMCILARLA BULUŞACAK

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), başkanlıkta meydana gelen görev değişiminin sonrasında ilk defa yatırımcılarla bir araya gelmeye hazırlanıyor. 1 Nisan’da TCMB yerli ve yabancı yatırımcılara “Makroekonomik görünüm ve para politikası” başlığıyla videokonferans taktiğiyle bir sunum gerçekleştirecek. Bloomberg HT’nin gördüğü davet metnine göre TCMB 1 Nisan’da saat 14’te yurtiçi yerleşik ekonomistlerle, 16’da ise yurtdışı yerleşik ekonomistlerle bir araya gelecek.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.