adplus-dvertising

Merkel’in yerine kim gelecek belli oldu! Annalena Baerbock kimdir?

Merkel'in ardından 16 sene sonra Almanya'da başkan seçilmesi beklenen Annalena Baerbock dünya gündemine oturdu. 40 yaşındaki kadın liderin seçimleri kazanacağına kesin gözle bakılıyor. Baerbock, Almanya'da Yeşiller Partisi'nin başbakan adayı olarak seçimlere girecek.
Takip et
Merkel’in yerine kim gelecek belli oldu! Annalena Baerbock kimdir?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Almanya’da Yeşiller Partisi’nin başbakan adayı belli oldu. Yeşiller Partisi Eş Genel Başkanları Robert Habeck ile Annalena Baerbock, partinin yönetim kurulunun üstünde anlaştığı başbakan adayını açıklamak için ülkenin başkenti Berlin’de toplantı düzenledi. Toplantıda Habeck, 26 Eylül’de yapılacak genel seçimlerde Yeşil Parti’nin başbakan adayının partinin öbür Eş Genel Başkanı Baerbock olacağını duyurdu. Böylece Alman Yeşiller Partisi kuruluşundan bu yana ilk kez başbakan adayı çıkarmış oldu.Baerbock’un bu seneki seçimlerde Şansölyelik için yarışan tek kadın aday olması bekleniyor. Resmi olmayan anketlere göre, Yeşil Parti’nin yükselişte olduğu görülürken, Baerbock’un Almanya’nın bir sonraki Şansölyesi olma olasılığı de yüksek görünüyor.

Habeck, burada yaptığı açıklamada, bugünün mühim bir gün olduğunu söyleyerek, “Yeşillerin ilk başbakan adayı Annalena Baerbock olacak. Baerbock, ne istediğini biliyor ve bu seçim kampanyasında bize liderlik edecek.” ifadesini kullandı. Çok çetin bir seçim kampanyasının yaşanacağına işaret eden Habeck, bu kampanyada Baerbock’u destekleyeceğini kaydetti.

“BAŞBAKANLIK İÇİN HAZIR OLURUM”

Almanya’nın Bavyera eyaleti ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Başkanı Markus Söder de aday olacağını kamuoyuna ilk defa 11 Nisan’da açıklamıştı. Hristiyan Birlik Partileri parlamento grubunun kapalı toplantısında konuşan Söder, “Başbakanlık için adayım” ifadelerini kullanmış, CDU’nun kendisini desteklemesi halinde Başbakanlık için hazır olacağını söylemişti. CDU lideri Armin Laschet ile görüştüğünü de söyleyen Söder, CDU’nun kendisini aday olarak istememesi halinde ise buna gücenmeyeceğini ve beraber çalışmaya devam edebileceklerini ifade etmişti.

“YENİ ŞEYLERİ YAPMAYA CESARET EDEN POLİTİKA ÖNERİYORUM”

Annalena Baerbock da partisi için yeni bir dönemin başladığını vurgulayarak, “Başbakan adayı olmamla bütün topluma, çoğulcu, kuvvetli ve zengin ülkemizi iyi bir geleceğe götürmeye davet etmek için bir teklif sunmak istiyorum.” şeklinde konuştu.

İklimin korunmasına önem vereceğini dile getiren Baerbock, “İleriye bakan, yeni şeyleri yapmaya cesaret eden, insanları dinleyen bir politika öneriyorum.” diyerek konuştu.

MERKEL’DEN SONRA BAŞBAKAN ADAYI OLARAK GÖSTERİLEN İKİNCİ KADIN

Annalena Baerbock’un başbakan adaylığının, 11-13 Haziran’da yapılacak partinin genel kurulunda onaylanması gerekiyor. Baerbock, Almanya’da 1949’dan beri yapılan genel seçimlerde Başbakan Angela Merkel’den sonra başbakan adayı gösterilen ikinci kadın oldu.

Yeşiller Partisinin kamuoyu incelemelerinde, 2018’den beri yüksek oy oranı alması dolayısıyla parti yönetimi, ilk defa başbakan adayını tespit etmeye karar verdi.

Daha önceki genel seçimlerde, Yeşiller Partisi liste başı adaylarını açıklıyordu. 2017’deki genel seçimlerde yüzde 8,9 oranında oy alan Yeşiller Partisinin oy oranı, son kamuoyu incelemelerinde Hristiyan Birlik (CDU/CSU) partilerinin arkasında ikinci esnada yüzde 20-23 bandında gösteriliyor.

ANNALENA BAERBOCK KİMDİR?

1980’de Hannover şehrinde doğan Baerbock, 2000-2004 döneminde Hamburg’da siyasal bilimler ve kamu hukuku okudu, sonrasında Londra’da uluslararası hukuk eğitimi aldı.

Baerbock, 2008-2009 döneminde Yeşiller Partisi Federal Meclis Grubu’nda dış ve güvenlik politikaları alanında uzman olarak çalıştı ve 2009-2013’te partinin Brandenburg Eyalet Teşkilatı Başkanlığını yaptı.

2013’ten beri Federal Mecliste milletvekili olan Baerbock, 2018’in başında Yeşiller Partisinin Eş Genel Başkanı seçildi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.