Merkel: Türkiye’ye yaptırım konusunu görüşeceğiz

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de gerilimi tırmanınca Yunanistan ve Fransa, AB’ye her fırsatta Türkiye’ye yaptırım uygulaması konusunda çağrıda bulunmuştu. Bu yaptırımları engellemek için arabuluculuk yapan Almanya Başbakanı Merkel, AB’nin 10 Aralık’ta Türkiye’ye yaptırım konusunu görüşeceğini açıkladı.
Takip et
Merkel: Türkiye’ye yaptırım konusunu görüşeceğiz
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

“OLAYLAR UMDUĞUMUZ GİBİ GELİŞMEDİ”

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de yaşanan gerilimde arabulucu konumunda olan Almanya Başbakanı Angela Merkel, ilk kez farklı bir tavır aldı. Alman şansölye, Avrupa Birliği liderlerinin video konferans yöntemiyle gerçekleştirdiği toplantının ardından kameralar karşısına geçti. Türkiye’ye yaptırımın gündemde olduğunu belirten Merkel, “Türkiye meselesini 10 Aralık zirvesinde tartışacağımız konusunda mutabık kaldık. Bununla ilgili hiçbir soru yok. O zamana kadar gelişmeleri takip edip karar vermemiz gerekiyor. Bugün daha fazlasını söyleyemem ama işler dilediğimiz şekilde gelişmedi diyebilirim” dedi.

“TÜRKİYE’NİN KIBRIS TUTUMU TANSİYONU YÜKSELTTİ”

Zirve öncesi düzenlenen AB Dışişleri Bakanları toplantısı sonrası konuşan AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’in gündeminde de Türkiye vardı. Borrell, Türkiye’nin Kıbrıs tutumunun AB ile tansiyonu yükselttiğini kaydetti. “Türkiye’nin davranışlarının AB’den ayrılığını genişlettiğini anlamasının önemli olduğunu düşünüyoruz. Bunu söylediğim için üzgünüm ama dışişleri bakanları bunu düşündü” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE İLE İLİŞKİDE DÖNÜM NOKTASINA YAKLAŞIYORUZ”

AB’nin bir süredir Türkiye’ye yönelik yaptırımları görüşmeye hazır olduğuna işaret eden Borrell, “Dilediğimiz olumlu gündeme dönmek için Türk tarafında köklü bir tutum değişikliğine ihtiyacımız olacak. Avrupa Konseyi önümüzdeki ay önemli bir yön verecek. Zaman akıyor ve Türkiye ile ilişkilerimizde bir dönüm noktasına yaklaşıyoruz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.