Merkel: Salgın ancak küresel çabayla aşılabilir

Almanya Başbakanı Angela Merkel, salgın gibi küresel zorlukların, ancak küresel çabalarla aşılabileceğini söyledi.
Takip et
Merkel: Salgın ancak küresel çabayla aşılabilir
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şansölye Merkel’in Suudi Arabistan’ın ev sahipliğinde video konferans yöntemiyle düzenlenen G20Liderler Zirvesi’nin ilk gününde sosyal medya platformlarında daha önce kayıt edilen video mesajı yayımlandı.

Dünyanınyeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından ve bunun sebep olduğu sağlık, ekonomik ve sosyal etkilerinden muzdarib olduğunu ifade eden Merkel, “Her ülke buna karşı hem kendi cevaplarını vermeye hem de küresel alanda verilen cevaplara katkıda bulunmaya çalışıyor. Şüphesiz salgıngibi küresel zorluklar ancak küresel çabalarla aşılabilir.”dedi.

Kovid-19salgınına karşı küresel aşı ve tedavi programı ACT Accelerator veCOVAX’ınbaşlatıldığına işaret eden Merkel, bu küresel programınilaçların ve aşıların geliştirilmesine ve dağıtılmasına hizmet ettiğini kaydetti.

Merkel,” (Buradaki) Hedef 2021’in sonuna kadar 2 milyardoz aşıyı dağıtmak. Bu inisiyatif için yaklaşık 5 milyar dolar toplandı.”ifadesini kullandı.

Salgını kontrol altına almak için her ülkenin aşıya ulaşması ve aşının uygun fiyatta olması gerektiğini vurgulayan Almanya Başbakanı, “Bunun için taahhüt edilen fonlar yeterli değil.Bu nedenle sizden bu önemli girişimi desteklemenizi rica ediyorum. Bu kısa vadeli yardım hepimizin çıkarına.”değerlendirmesinde bulundu

Merkel, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) degüçlendirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Güvenilir finansmana, daha iyi iş birliğine, daha fazla bağımsızlığa ihtiyacımız var. G20 burada önemli ve vazgeçilmezdestek sağlayabilir. Dünya genelindebirlikte durursak virüsü kontrol edebiliriz ve üstesinden gelebiliriz. Bunun için daha fazla çaba harcamaya değer.”dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.