adplus-dvertising

Meral Akşener’den 6 yaşındaki gelin davasına sert sözler: Takibini yapmazsam şerefsizim

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Medyascope canlı yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, altı yaşındaki kızını “imam nikahıyla” evlendirip çocuğun cinsel istismara uğramasına sebep olduğu olaya ilişkin açılan davaya müdahil olacaklarını belirten Akşener, “Bunun takibini yapmazsam şerefsizim.” dedi.
Takip et
Meral Akşener’den 6 yaşındaki gelin davasına sert sözler: Takibini yapmazsam şerefsizim
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

İYİ Parti lideri Akşener, Hiranur Vakfı kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in, altı yaşındaki kızını “imam nikahıyla” evlendirip çocuğun cinsel istismara uğramasına sebep olduğu olaya ilişkin davaya müdahil olacaklarını duyurdu.

Bir anda Türkiye’nin gündemine oturan ve ortaya çıkan detaylarıyla mide bulandıran, 6 yaşındaki kız çocuğunun evlendirilmesi olayına tepkiler çığ gibi büyüyor. İsmailağa Cemaati’ne bağlı bir vakfın kurucusunun kızının 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğraması olayı ortaya çıktığı andan itibaren Türkiye’yi derinden sarstı.

“BUNUN TAKİBİNİ YAPMAZSAM ŞEREFSİZİM”

Konuyla ilgili İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’den de bir açıklama geldi. Akşener, 6 yaşındaki kızın evlendirilerek çocuğun cinsel istismara uğramasına sebep olan olaya ilişkin davaya müdahil olacaklarını duyurdu. Akşener, “Bunun takibini yapmazsam şerefsizim. Biz İYİ Parti olarak sonuna kadar takip edeceğiz. Davaya İYİ Parti olarak müdahil olacağız.” diye konuştu.

İlk genel seçimlere 2018’de giren İYİ Parti’nin aldığı oylar hakkında Akşener şunları söyledi:

“Seçmen kitlemizi çalışıyoruz. 2018’de aldığımız oylar önce partilerden geldi. 1,3 puan CHP’ye oy veren geçmişin seküler şehirli merkez sağ seçmeniydi. 1,5 AKP’ye oy veren özellikle İç Anadolu’da milliyetçi muhafazakâr seçmen kitlesi. Kalan 7,3’lük kesim MHP seçmeniydi.”

“CHP’ye ittifak teklifini biz götürdük.”

Akşener, aynı tarihte yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerini ise şöyle anlattı: “Biz 3 adaydık. Temel, İnce ve ben. Bir muhalif seçmen kitlesi vardı. AKP’yi bırakmak istiyordu. Öyle bir gürültülü seçim kampanyası oldu ki seçmen kitlesi matematiği unuttu ve 1. turda seçimin kazanılabileceği düşünüldü. O sevinçle beraber öfke çıktı ve bize gelmesi gereken 7,5 puan MHP’ye gitti. 7,3’ün yanına MHP’ye AKP’den giden 7,5’i de biz alsaydık Sayın İnce ikinci tura çıkardı ve ikinci turda da kazanırdı. O dönem CHP’ye ittifak teklifini biz götürdük.”

İYİ Parti lideri, 31 Mart seçimlerinin avantajını muhalefetin ne kadar kullanabildiğine ilişkin soruyu ise şöyle yanıtladı:

“Biz 31 Mart’tan sonra aşırı sevince kaçmadan merkezinde seçmenin olduğu bir anlayışın kazandığını ispat ettik. Ankara’da Mansur Bey’in seçimi kazanacağı belliydi ama İstanbul imkansız görünüyordu ve ben de Sayın İmamoğlu’nu tanıyan biri değildim. İnanmak işin yarısı ama biz ‘Bunu biz sağladık’ deyip bir mal paylaşımına girseydik, olmazdı. Altılı Masa buradan çıktı. Bu başarı olmamış olsaydı Altılı Masa olmazdı.”

Sandık güvenliği vurgusu

Akşener, İstanbul’un kazanıldığı seçimlerde İYİ Parti ve CHP’nin sandık güvenliğini sağlamasının önemine dikkat çekti:

“İstanbul seçimlerinde gördük ki biz, ıslak imzalı tutanaklar alınınca herkesin eli kolu bağlanıyor. Hem Sayın Canan Kaftancıoğlu hem de Buğra Kavuncu’ya defalarca teşekkür ettim. O sandıkların korunmasına dair sistemi takip etmemiş olsalardı 13 bin 500 giderdi, gidemedi.””

“Kemal Bey’in adaylık kriterlerine katılıyorum”

Akşener’in cumhurbaşkanı adayının kim olacağına dair ilk yorumu ise şöyle oldu: “Altılı Masa’nın cumhurbaşkanı adayını seçeceğini sayın Kılıçdaroğlu belirtmişti. Kemal Bey’in adaylık kriterlerine katılıyorum, bir de kazanacak adayı seçmek lazım. Aday konusunu hiç konuşmadık. Aday çıktıktan sonra arkasında kaya gibi durulur.”

Akşener, ortak aday konusundaki açıklamalarına şöyle devam etti:

“Muhalif seçmenleri taraftar etme hali çok sıkıntı bir durum. Bir arkadaşımızı aday gösterecekseniz, diğer arkadaşımızın da bilgisi olsun dedim. Daha sonra bunu TV’de söyledim. Sonra HT’de bunu anlattım. O günden bu güne iki arkadaşımızın da anketlere konulma eğilimi bitmedi, vatandaş nezdindeki popülaritesi arttı, böyle bir durumla karşı karşıyayız. Ben bir durum tespitiyle karşı karşıyayım.”

Meral Akşener, “iktidardan hesap sorma” tartışmaları hakkında ise şöyle konuştu: “Elbette, ama siyasetçi hesap soramaz bu intikam olur. Yargıyı bağımsız objektif tarafsız hale getirirseniz zaten yargı hesap sorar. Benim evim basıldı ve beraat ettiler. Benim öfkemi hesap sormaya koyarsam olmaz.”

“İstanbul Sözleşmesi’ni getireceğiz”

Kendi iktidarlarında Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’ne tekrar döneceğini de ifade eden Akşener, “Bu güruhun talebiyle Erdoğan İstanbul Sözleşmesi’nden çıktı. Gelir gelmez İstanbul Sözleşmesi’ni getireceğiz” dedi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.