MeowTalk uygulaması ile kedinizin ne hissettiğini öğrenin!

Eski bir Amazon Alexa mühendisi, kedilerin miyavlarken ne hissettiklerini İngilizce’ye tercüme eden MeowTalk (MiyavKonuş) isimli bir uygulama geliştirdi.
Takip et
MeowTalk uygulaması ile kedinizin ne hissettiğini öğrenin!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

MeowTalk kedilerin miyavlamasının sesini kaydederek ne anlama geldiğini yazıyla ifade ediyor.

Uygulamanın çalışması için kedi sahibinin kedisinin seslerini kaydetmesi ve bunların ne anlama geldiğini kendisinin işlemesi gerekiyor.

Bunun sonrasında uygulama benzer sesler algıladığında ayrımı kendisi yapıyor.

Uygulamada şu an 13 ifade bulunuyor. Bunlar arasında “Beni besle”, “Sinirliyim”, “Beni yalnız bırak”, “Merhaba” ve “Avlanıyorum” da var.

Bugüne kadarki incelemeler kedilerin, hizmetkârları insanların aksine ortak bir dili olmadığını gösteriyor.

Her kedinin miyavlaması kendine özgü ve sahibine göre değişebiliyor vaziyette.

Bu sebeple MeowTalk bütün kedilerin seslerini içeren bir veri tabanı üstünden çalışmak yerine her kedi için ayrı bir profil yaratıyor.

Uygulamanın varmak istediği nihai hedef, akıllı bir tasma geliştirmek. Kedilerin miyavlamasını anında algılayacak tasmanın hoparlöründen bir insan sesiyle mesajın tercüme edilmesi amaçlanıyor.

Uygulamayı geliştiren Akvelon’un grup teknik program menajeri Javier Sanchez “Bunun özellikle insanların koronavirüs tedbirleri kapsamında eve kapandığı ve kedileriyle daha fazla vakit geçirdiği bir dönemde olması mühim” diyor ve ekliyor:

“Böylece insanlar kedilerinin niyetini anlayabilir ve mühim bir bağ kurabilir.”

Uygulama hem Google Play Store ve Apple App Store’da bulunuyor.

Henüz gelişiminin başlangıcında olduğu için hakkındaki yorumların bir kısmı olumsuz. Bazı kullanıcılar uygulamanın hatalarından şikayetçi.

Bir kullanıcı “Kedim için yaptığı tercümelerin yüzde 90’ında ‘aşık oldum’ diyor. Kedimin bana gerçekten aşık olduğunu düşünmek hoşuma gitse de oyun oynarken tısladığında bile aynı çeviriyi yapması sebebiyle inandırıcılığını yitiriyor” ifadelerini kullanmış.

İngiltere’deki Wood Green Hayvan Derneği’nden Juliette Jones, “Çoğu kedi insanlarla iletişim kurmak için miyavlar çünkü insanların onların çıkardığı seslere tepki verdiklerini bilirler” diyor.

Jones, uygulamada kedi sahiplerinin önce kedilerinin seslerini kaydedip anlamlarını kendileri seçmesi gerektiğini, bu sebeple yanlış anlaşılmaların olabileceğini belirtiyor:

“Burada bazı tutarsızlıklar olabilir. Örneğin bir kedi mırıldanıyorsa bu her zaman rahatladığı ve mutlu olduğu manasına gelmez. Aynı zamanda alaka istediği yahut bir şeyden rahatsız olduğu manasına da gelebilir.

“Bu yüzden uygulamayı şu anki haliyle sadece eğlence maksadıyla kullanın, kedinizin taleplerini anlamak için kullanmayın.”

Let’s Talk About Cats (Haydi Kediler Ile Ilgili Konuşalım) isimli kitabın yazarı Anita Kelsey ise “Muhtemelen hiçbir zaman kedi miyavlamalarını insan kelimelerine tercüme etmeyi başaramayacağız” diyor ve ekliyor:

“Elimizden gelen tek şey onların insan perspektifinden ne demek istediğini anlamaya çalışarak eğlenmek olur.

“Bu uygulama da eğlenceliye benziyor ve kedinizle eğlenmekten hiçbir zarar gelmez.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.