Menopoz psikolojiyi bozar mı? Menopoz döneminde yapılması gerekenler

Menopoz, kadınlarda adetten kesilme ve üremenin sona ermesi anlamına gelir. Bu dönemdeki kadınlar, artık hormonlarının işlevinin son bulmasını ilk başlarda kabullenmekte güçlük çekebilir. Gösterdikleri belirtilerle de endişeli bir hal içerisine girebilirler. Peki menopozun psikolojik etkileri nelerdir? Menopozun daha sağlıklı atlatılması için neler yapılmalı?
Takip et
Menopoz psikolojiyi bozar mı? Menopoz döneminde yapılması gerekenler
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Menopoz kadınların yaşamında yeni bir dönem ve mühim bir süreçtir. Menopoz adetten kesilme ve üremenin sona ermesi demektir. Kadın bu vaziyette artık hormonlarının işlevinin sona ermesini ilk başlarda kabullenmekte zorlanır. Gösterdiği belirtiler ile de oldukça sıkıntılı bir dönemin içinde olmasıyla endişeli bir hal içerisine girmektedir. Bazı kadınlarda bu süreç oldukça etkili olur kimilerinde ise; bu doğal süreç fazla sıkıntı getirmez. Bu vaziyet toplumun sosyo kültürel bakış açısıyla alakalandırılan bir bakış açısıdır. Bakış açsına göre değişkenlik gösteren bu vaziyette bazıları için kadının doğurganlığının bitmesi, yaşlanması farklı tepkiler alırken bazı bakış açısında ise; olgunluğun ve daha fazla söz dinlenir bir kişi olmalarının önünü açabilir. Fakat bu toplumsal bakışlar ister istemez kadın üstünde pozitif ve negatif bir etki yaratabilmektedir.

Menopoz psikolojik hastalıklara neden olmaz yalnızca menopoza giren kadının psikolojik etkilenmelerde olmasına etken olabilmektedir. Bu vaziyet psikolojik etkilenmelerin kişinin yaşamında bazı farklı tepkiler göstermesine ya da bakış açısında içinden çıkılması zor evreleri yaşamasına neden olmaktadır. Bu vaziyetin en mühim sebebi ise; vücudunda oluşan değişimlerin farklılaşması ve bu değişimlerin artık görünüm açısından değişmesiyle kötü hissetmesine neden olabilir. Kadının en mühim egosu güzelliğidir. Menopoz ile başlayan yaşlanma evresinin hızlanması bu vaziyetin ters etki oluşturması ve kendini bu konuda yetersiz ve beğenilmeyen biri olarak hissetmesine alt neden oluşturur.

Östrojenin azalması ile de beyinde bazı değişimler söz konusu olur ve beyindeki bazı bölgeler bu vaziyetten etkilenir. Fakat kendini bu gerçekle yaşamaya alıştırması ve bazı telkin ve rahatlamalar sağlayarak aşmasına yardımcı olabilecektir.

Menopozun etkili olduğu psikolojik durumlar;

Depresyon

Uykusuzluk

Hafıza problemler, unutkanlık

Motivasyonda eksilme

Sürekli yorgun ve halsizlik hissi

Dikkatsizlik

Hassaslaşma

Sürekli ağlama halleri

Panik atak, sinirlilik ve ankisiyete bozukluğu

Konsantrasyon eksikliği

Östrojen hormonunun azalması menopozdan sonra oldukça hızlı ilerler. Östrojen hormonunun beyinin çalışması üstünde etkili olması bu vaziyetin azalması ile tespit edilir. Menopozun daha sağlıklı atlatılması ve bu sürecin sağlıklı tamamlanması için bazı tedbirler alınabilir.

Spor, egzersiz ve yürüyüş yapmak

Alkol tüketmemek

Bazı aktivitelere katılmak, sosyalleşmek

Sağlıklı ve sebze ağırlıklı beslenmek

Meditasyon ya da yoga gibi ruhen rahatlayacak aktiviteler yapmak

Yalnız kalmamak ve çevre ilişkileri içerisinde olmak

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.