Menderes Utku kimdir, kaç yaşında, mesleği ne?

Sinemacı bir babanın oğlu olarak sinemaya adım atan isimlerden biri olan Menderes Utku, Sadri Alışık ile çektirdiği fotoğraf ve Yeşilçam filmlerinden büyük ses getiren karakterlerinden biri olan Afacan rolüyle akıllarda kalan bir isim. Peki Menderes Utku kimdir? Menderes Utku'nun mesleği nedir, firmasının adı ne? Menderes Utku’nun son hali ve hayatı haberimizde...
Takip et
Menderes Utku kimdir, kaç yaşında, mesleği ne?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Doğum tarihi: 1963

Doğum yeri: İstanbul doğumlu olan Menderes Utku aslen Mardin’lidir.

Babası: Ümit Utku

Ablası: Nilgün Utku

Şirketinin adı:  sinema salonu zinciri Mars Entertaintment Group

Menderes Utku kimdir, kaç yaşında, mesleği ne?

‘Seri Filmler’ yazı dizisinin 11’inci bölümünde yer alan ‘Afacan’, çocuk yıldızlı filmlerinden biri olarak Türk sinemasında yer edindi. ‘Afacan’ karakterini canlandıran Menderes Utku, İtalya ve Türkiye’de 2 ödül kazandı. Oyunculuğu 12 yaşında bırakan Utku, sinemaya 2001’de işletmeci olarak döndü.

Babası yapımcı, yönetmen ve senarist Ümit Utku’dur. Kendisi gibi oyuncu olan Nilgün Utku ablasıdır. Gençlik yıllarında oyunculuk kariyerini noktalamış ralli şampiyonalarında yer almaya başlamıştır.

Menderes Utku kimdir, kaç yaşında, mesleği ne?

Ünlü yönetmen, senarist ve yapımcı Ümit Utku’nun oğlu olan Menderes Utku, oyunculuğa 1968’da babasının yönettiği ‘Sabır Taşı’ ile başladı. Menderes Utku; Tamer Yiğit ve Zeynep Aksu ile kamera karşısına geçtiği zaman henüz 6 yaşındaydı.

Aynı yıl, 2 filmde daha rol aldı. Yine Ümit Utku’nun yönettiği ‘İftira’ ve ‘Yara’… Sonra ‘Afacan’ geldi. Ümit Utku’nun yapımcısı olduğu ‘Afacan’ın senaryosunu aynı zamanda filmi yöneten Safa Önal yazdı.

Sadri Alışık, Hulusi Kentmen, Engin Çağlar ve Atıf Kaptan ile başrolü paylaşan Menderes Utku, kundağıyla parka bırakılan, büyüdükten sonra da ailesine kavuşan bir çouğu canlandırdı. Serinin ikinci filmi olan ‘Afacan Küçük Serseri’nin senaryosu ve yönetmenliği Ülkü Erakalın’a ait.

1970 yapımı filmde Menderes Utku’ya Sadri Alışık, Fikret Hakan ve Bahar Erdeniz eşlik etti. ‘Afacan Küçük Serseri’, o yıl Milano Çocuk Filmleri Festivali’nde ‘En İyi Film’ dalında birincilik ödülü kazanırken Menderes Utku, ‘En Başarılı Çocuk Oyuncu’ ödülüne layık görüldü. Utku, Türkiye’de de ödül kazandı; Antalya Altın Portakal Film Festivali ‘En İyi Çocuk Oyuncu’…

Menderes Utku kimdir, kaç yaşında, mesleği ne?

Serinin üçüncü filmi ‘Afacan Harika Çocuk’un senaryosunu filmi yöneten Ülkü Erakalın, Bülent Oran ile birlikte yazdı. Başrolleri, Menderes Utku, Sadri Alışık, Murat Soydan ve Zeynep Aksu paylaştı. ‘Afacan’ serisi Sadri Alışık’ın da seri filmlerinden biri haline gelirken Menderes Utku, 11 yaşına gelmişti. Bir ‘Afacan’ olmak için fazla büyük olunca Ümit Utku, seriyi ‘Gariban’ ve ‘Parasızlar’ adıyla devam ettirme kararı aldı. Menderes Utku’nun rolünün adı yine ‘Afacan’dı ama canlandırdığı karakter yaşına uygun olarak ergenliğin başında biriydi.

‘Gariban’ın senaryosunu Bülent Oran yazarken filmi Mehmet Dinler yönetti. Menderes Utku’ya başrollerde Ediz Hun, Hale Soygazi, Adile Naşit ve Münir Özkul eşlik etti. Aynı yıl çekilen ‘Parasızlar’, beyazperdeye Sadık Şendil’in senaryosu ve Sırrı Gültekin’in yönetmenliğiyle yansıtıldı. Küçük yaşta hırsızlık yapmaya zorlanan bir çocuğun dramının hikaye edinildiği ‘Parasızlar’da Menderes Utku, kameranın karşısına Öztürk Serengil, Meral Zeren ve Hulusi Kentmen ile geçti.

Menderes Utku, Jean Paul Belmando ve Ömer Şerif ile tanışma olanağı buldu.

Menderes Utku, o sıralarda ‘Turist Ömer’ serisini de çeken Sadri Alışık ile sette bu pozu verdi.

Menderes Utku kimdir, kaç yaşında, mesleği ne?

Oyuncu kimliğinin yanı sıra rallici kimliğiyle de tanınıyor. Gençlik yıllarında otomobil sporuna merak salan Menderes Utku, 2001’de sinemaya salon işletmecisi olarak döndü. Utku, Muzaffer Yıldırım ile birlikte sinema salonu zinciri Mars Entertaintment Group’u kurdu.

Menderes Utku kimdir, kaç yaşında, mesleği ne?

Mars Entertaintment Group, yüksek kaliteli sinema salonlarının yaygınlaşmasında lokomotif işlevi görürken 15 yılın sonunda 800 milyon dolarlık değere sahip oldu.

Daha sonra Actera Group ile Esas Holding’in de hissedarı olduğu Mars Entertaintment Group, teknoloji ve konfor açısından yüksek kaliteli sinema salonları izleyici sayısının artmasında önemli rol oynadı.

Yüksek kalitesi nedeniyle izleyicinin filmleri sinema salonlarında izlemeye yönelmesinde büyük payı olan şirket, bu konuda lokomotif bir işleve sahip olurken pazardaki payı % 45’e kadar ulaştı.

Muzaffer Yıldırım ile Menderes Utku’nun Mars Entertaintment Group’u 15 yılda 800 milyon dolarlık değere yükseldi.

Mars Entertaintment Group, Güney Koreli CJ CGV Co’ya kurun 2,80 civarında olduğu, nisan 2016’da 800 milyon dolara satıldı.

Menderes Utku kimdir, kaç yaşında, mesleği ne?

AFACAN SERİSİ
* Afacan (1970)
* Afacan Küçük Serseri (1971)
* Afacan Harika Çocuk (1972)
* Gariban (1974)
* Parasızlar (1974)

Menderes Utku kimdir, kaç yaşında, mesleği ne? Menderes Utku kimdir, kaç yaşında, mesleği ne?

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.