Memurun gözü enflasyon oranında

Memurlar, sözleşmeliler ve memur emeklileri aralık ayı enflasyon oranını bekliyor. Pazartesi saat 10.00’da açıklanan enflasyon verilerine göre, memur ve emeklinin maaşına yapılacak zam oranı netleşecek.
Takip et
Memurun gözü enflasyon oranında
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Devlet memurları, sözleşmeliler ve memur emeklilerinin gözü 2020 yılının aralık ayı enflasyon oranında. Milyonlarca memur ve emeklinin maaşına yapılacak zam oranının netleşmesini bekliyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), aralık ayı enflasyon verilerini pazartesi açıklıyor. Böylece milyonlarca memur ve emekliye yılın ilk yarısında verilecek maaş zammı belli olacak.

TÜİK’in kasım ayı enflasyon verilerine göre, memur maaşlarına baz teşkil eden Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) kasımda bir önceki aya göre yüzde 2,30 artarken, temmuz-kasım döneminde de tüketici fiyatlarında yüzde 7,03 artış meydana geldi. Böylece 5 aylık dönemde, maaşlara yapılan yüzde 4’lük zam oranı aşılırken enflasyon farkı verilmesi durumu ortaya çıktı.

Toplu sözleşmeden kaynaklı olarak geçen yılın ikinci yarısında yüzde 4 zam alan devlet memurları, aralık ayında TÜFE’nin sabit kalması veya aylık enflasyonun yüzde 3,03’ten fazla düşmemesi halinde enflasyon farkı alacak. Memurlara toplu sözleşme gereği bu yılın ocak ayında yüzde 3 zam da verilecek. Devlet memurları, sözleşmeliler, geçici personel ve memur emeklileri, zamlı maaşlarını ve enflasyon farkını 15 Ocak’ta alacak.

Öte yandan SSK ve BAĞ-KUR emeklileri de maaşlarını geçen yılın son 6 aylık enflasyonu oranında zamlı alacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.