Memurların görev yükselme sınavları 2 yılda bir yapılacak!

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci memurların görev yükselme sınav süreleri ile alakalı konuştu. Yeni yönetmeliğe göre memurlar artık görevde yükselme ve unvan değişiklikleri için 2 yılda bir sınava girebilecek. Bu süre 3 yıldan fazla olamayacak.
Takip et
Memurların görev yükselme sınavları 2 yılda bir yapılacak!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kamu Personeli Danışma Kurulu (KPDK), geçtiğimiz günlerde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk başkanlığında toplandı.

Toplantıda Cumhurbaşkanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkilileri ile memur sendikası konfederasyonlarının yetkilileri yer aldı.

Yönetmelik görüşüldü Memurların görev yükselme sınavları 2 yılda bir yapılacak!

Toplantıda, kamudaki sözleşmeli personelin vaziyeti ile görevde yükselme ve unvan değişikliği yönetmeliği görüşüldü.

Milliyet’ten Mithat Yurdakul’un edindiği bilgiye göre toplantıda, görevde yükselme ve unvan değişikliği sınavlarının pek çok kamu kurumunda uzun süredir yapılmadığı gündeme geldi.

Memurların görev yükselme sınavları 2 yılda bir yapılacak!

Toplantıda, kamudaki söz konusu sınavların, düzenli olarak en geç 3 sene içinde yapılması benimsendi. Kamudaki sözleşmeli çalışanların hepsinin kadroya geçmesi talebinin gündeme getirildiği toplantıda, bu konuda bir komisyon yaratılmasına karar verildi.

Kısa zaman içinde çalışmalarına başlayacak olan komisyonda, Çalışma ve Bakanlığı yetkilileri ile sendikaların yer alması benimsendi.

‘Mülakatla olmaz’ Memurların görev yükselme sınavları 2 yılda bir yapılacak!

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, görevde yükselme sınavlarının keyfi hale geldiğini, bazı kamu kurumlarının bu sınavları 10 senedir yapmadığına dikkat çekerek, “En geç 3 senede bir yükselme sınavı yapılmasına karar verildi.

2 senede bir de yapılabilecek ama 3 senesi geçmeyecek” diyerek konuştu. Kamuda çalışanların hepsinin kadroya geçmesini istediklerini anlatan Kahveci, daha önce 80 bin sözleşmeli çalışanın kadroyu yapıldığını belirtti.

Memurların görev yükselme sınavları 2 yılda bir yapılacak!

KİT çalışanları ve vekil ebeler gibi bazı grupların ise kapsam dışı kaldığını ifade eden Kahveci; güvenli çalışma yaşamı, sağlık mazeretli atama ve görevde yükselme haklarından yararlanmaları için sözleşmelilerin kadrolu olması gerektiğini dile getirdi.

Kamuda mülakata dayalı atama ve görevde yükselme işlemlerinden vazgeçilmesi gerektiğini ifade eden Kahveci, yazılı sınav ve güvenlik soruşturmasıyla bu işlemlerin yapılması gerektiğini kaydetti.

Memurların görev yükselme sınavları 2 yılda bir yapılacak!

Kahveci, FETÖ ve PKK gibi terör örgütlerle bağlantılı olanların mülakatla tespit edilemeyeceğini, bunun için güvenlik soruşturmasının daha etkili olacağını belirtti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.