adplus-dvertising

Memur maaşları neden eksik yattı? Memur maaş farkı ne zaman ödenecek? 14 günlük maaş farkı ne kadar, kaç TL?

Ocak ayında 15. günü geride bırakmamızın ardından memur maaşlarını alan vatandaşlar hesaplarındaki maaş miktarını görünce Memur maaşları neden eksik yattı sorusunu gündeme taşıdılar. Hazine ve Maliye Bakanlığı, geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla memur maaş farkı ne zaman yatacak konusu hakkında bilgi vermişti. Peki Memur maaşları neden eksik yattı? Zamlı memur maaşları ne zaman yatacak? Memur maaş farkı ne zaman ödenecek?
Takip et
Memur maaşları neden eksik yattı? Memur maaş farkı ne zaman ödenecek? 14 günlük maaş farkı ne kadar, kaç TL?
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Memur maaşları neden eksik yattı? Detaylar…

MEMUR MAAŞLARI NEDEN EKSİK YATTI?

Memurlara yapılan yüzde 30 zammının 15 Ocak’a yetişip yetişmeyeceği tartışılırken Hazine ve Maliye Bakanlığı’ndan açıklama geldi. Bakanlık, kamu görevlilerinin ocak ayı maaşlarının hesaba geçmesiyle birlikte yüzde 13,52 ilave zam ve 1 Ocak-14 Ocak arasındaki katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük maaş farklarının da ödenebilmesi amacıyla güncellenen bilişim sisteminin tüm kamu kurumlarının kullanımına açılacağını duyurdu.

Bakanlığın açıklaması şöyle:

Bakanlığımız Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından yönetilen bilişim sistemi aracılığıyla 210 kamu idaresinde yaklaşık 2,9 milyon kamu görevlisinin maaşının elektronik ortamda ödenmesini sağlıyoruz.

“SİSTEMLERİMİZİ GÜNCELLEDİK”

Sayın Cumhurbaşkanımızın müjdesini verdiği yüzde 30 zam, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi. Kamu görevlilerimizin refah düzeyini artırmaya yönelik ilave zam tutarının hızlı bir şekilde hesaplara yatması için ekibimiz özveriyle çalışarak sistemlerimizi güncellediler.

“SİSTEMİ KULLANIMA AÇACAĞIZ”

Ocak ayı maaşlarının hesaba geçmesiyle birlikte yüzde 13,52 oranında ilave zam ve 1 Ocak-14 Ocak tarihleri arası katsayı artışından kaynaklanan 14 günlük maaş farklarının da ödenebilmesi amacıyla sistemlerimizi kamu kurumlarımızın kullanımına açacağız.”

14 GÜNLÜK MAAŞ FARKI HESAPLAMA

14 günlük maaş farkını hesaplarken ilk olarak zamlı maaşınızın yüzde 30’unu hesaplamalısınız. Ardından maaşınızın yüzde 30’unu 30’a bölüp 14 ile çarparsanız ortaya çıkan miktar yaklaşık olarak 14 günlük maaş farkınız olur.

Enflasyon farkı hesaplaması ise şu şekilde yapılmaktadır: Enflasyon Farkı= Maaş/Ücretlerdeki Artış Oranı-Enflasyon Oranı sonucunda (-) negatif,

Enflasyon Farkı= Enflasyon Oranı-Maaş/Ücretlerdeki Artış Oranı sonucunda (+) çıkması pozitif sayı olması halinde, maaş vb. ücretlere “enflasyon farkı” şeklinde ilave bir artış yapılmaktadır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.