adplus-dvertising

Meme Estetiğinin Psikolojik Etkilerini Göz Ardı Etmeyin

Meme estetiği ameliyatlarına her geçen gün daha fazla sayıda kadın başvurmaktadır.
Takip et
Meme Estetiğinin Psikolojik Etkilerini Göz Ardı Etmeyin
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatları meme estetiği kapsamında gerçekleştirilen ameliyatlardır. Bu ameliyatlar sayesinde kadınlar istedikleri görünüme sahip olabilir, estetik görünümlerini iyileştirebilir bu sayede öz güvenlerini tazeleyebilirler. Diğer yandan meme küçültme estetiği ameliyatı yalnızca estetik kaygılarla gündeme gelmez. Pek çok kadın memelerinin boyutundan kaynaklanan sağlık sorunlarını giderme amacıyla meme küçültme estetiği ameliyatına başvurmaktadır.

Memelerin normalden büyük olması kadınların çok ciddi düzeyde boyun ve sırt ağrıları yaşamasına neden olabilir. Bununla birlikte memelerin boyutuna bağlı olarak kamburluk sorunu yaşanabilir. Op. Dr. Evren İşçi meme küçültme, meme büyütme ve meme dikleştirme ameliyatlarına ek olarak diğer estetik prosedürler ile ilgili olarak da başarılı uygulamalara imza atmaktadır. Siz de daha iyi bir görünüme sahip olmak ya da yaşam kalitenizi iyileştirmek için Op. Dr. Evren İşçi ile iletişime geçebilirsiniz.

Memelerin Normalden Büyük Olması Fiziksel ve Psikolojik Sorunlar Yaratabilir

Memelerin normalden daha büyük olması kadınların sutyen askılarının kol sinirine baskı yapmasına neden olabilir. Buna bağlı olarak kadınlar uyuşma ve ağrı gibi sorunlar yaşayabilirler. Bu tür sorunları ortadan kaldırmanın en iyi yolu ise meme küçültme estetiği ameliyatına başvurmaktır.

Memeler bazı hastalarda genetik etkenlere bağlı olarak büyükken bazı hastalarda hormon düzeylerindeki değişiklikler, emzirme, hamilelik, kilo alıp verme ve benzer nedenler dolayısıyla büyüyebilir. Memelerin normal kabul edilenden büyük olması nefes alma zorluğuna, memeler altında sürtünme kaynaklı pişikler meydana gelmesine, fiziksel aktivitelerin kısıtlanmasına ve istenilen kıyafetlerin giyilememesine yol açabilir. Bu tür durumlar kadınların çeşitli öz güven sorunları yaşamasıyla sonuçlanabilir.

Meme küçültme estetiği ameliyatının kapsamı yalnızca memedeki fazla dokunun çıkarılmasıyla sınırlı değildir. Memeye doğal bir görünüm kazandırmak ve meme başını olması gereken noktaya taşımak için meme küçültme estetiği ameliyatından faydalanılabilir. Böylece kadınların daha küçük ve estetik açıdan daha güzel görünen memelere sahip olması sağlanabilir.

Meme Küçültme Riskli mi?

Meme küçültme estetiği ameliyatı temelde meme dousunun küçültülmesi amacıyla uygulanır. Bununla birlikte her cerrahi prosedür gibi meme küçültme estetiği de birtakım riskleri beraberinde getirir. Bu noktada unutulmaması gereken meme küçültme ameliyatının risklerinin, alanında uzman ve deneyimli estetik cerrahlar tarafından uygulanması halinde diğer cerrahi prosedürlere göre çok daha az olduğudur.

Meme küçültme estetiği ameliyatı; meme başı duyusunun ya da süt kanallarının olumsuz şekilde etkilenmesi, memelerde asimetrik bir görünüm meydana gelmesi, memenin süt verme potansiyelinde azalma yaşanması, memelerden çıkarılan dokunun hedeflenenden az ya da çok olması gibi risklerin gerçekleşmesine neden olabilir. Ancak alanında uzman ve deneyimli bir cerrahın operasyonu gerçekleştirmesi sonucu bu riskler minimize edilebilmektedir.

Meme Küçültme Teknikleri Nelerdir?

Meme küçültme ameliyatının hangi tekniklerle gerçekleştirileceği hasta özelinde yapılan değerlendirmeler sonucu belirlenir. Bu tekniklerden biri meme ucu greft tekniğidir. Bu teknik genellikle memeleri normale oranla çok büyük olan ve yeni bir hamilelik buna bağlı olarak yeni bir emzirme süreci yaşamayı planlamayan kişilere uygulanabilmektedir. Meme ucu greft tekniği kapsamında memelerin istenilen boyuta ve şekle getirilmesi mümkündür. Ardından meme ucu olması gereken yerde konumlandırılarak prosedür sonlandırılır. Meme ucu greft tekniği memede istenilen ölçüde küçültme yapılması imkanı sağlar. Bu nedenle avantajlı bir yöntem olarak kabul edilir. Diğer yandan meme ucu greft tekniği uygulanan hastaların meme uçlarında duyu kaybı yaşanması riski söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra meme ucu greft tekniği uygulanan hastalar emzirme işlevini de yerine getirebilir.

Günümüzde meme küçültme estetiği ameliyatlarında genellikle flep tekniğinin kullanılması tercih edilir. Böylece hem mem ucunun hem meme dokusunun canlılığı korunabilir. Flep tekniği ile gerçekleştirilen meme küçültme estetiği ameliyatlarında fazla doku ve deri çıkarıldıktan sonra meme ucu daha yukarıda konumlandırılacak şekilde taşınır. Meme dokusu yukarıdan, ortadan ve meme altında bulunan hattan beslenmekte olup flep tekniği süt verme işlevinin belirli ölçüde korunması imkanını sağlar.

Meme Küçültme Ameliyatından Sonra

Meme küçültme ameliyatından sonra diğer tüm cerrahi prosedürlerde olduğu gibi kesi izi kalır. Meme küçültme estetiği ameliyatında kalacak izin yeri kullanılacak tekniğe göre değişir. Kullanılacak teknikten bağımsız olarak genellikle meme başının çevresinde hafif bir iz alır. Sağlıklı bir iyileşme sürecinin ardından iz belirginliğini kaybetmeye başlar ve zaman içinde ten rengine yaklaşır.

Ameliyattan sonra hasta minimal düzeyde ağrı hissedebilir. Doktorun reçete ettiği basit ağrı kesiciler kullanılarak olası ağrıların kontrol altına alınması mümkündür. Meme küçültme estetiği ameliyatının ardından hastanın kol hareketleri belirli bir süre kısıtlanabilir. Memeye verilen yeni görünümün korunması için operasyondan sonra sutyene benzer forma sahip bir sargı bezi kullanılır. Hastalar ameliyattan sonra bir hafta süre boyunca dinlenmelidir. İşe dönüş süreci hastanın iyileşme sürecinin sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesiyle doğrudan bağlantılıdır.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.