adplus-dvertising

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda 11 günde 6. patlama

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda yaşanan 2 patlama ile beraber 11 günde toplam 6 patlama meydana geldi.
Takip et
Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda 11 günde 6. patlama
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meksika Ulusal Sivil Koruma Koordinasyonu, Popocatepetl Yanardağı’nda sabah saatlerinde 2 ayrı patlama yaşandığını açıkladı. Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi’nin (CENAPRED), yanardağın faaliyetleri ile alakalı yayınladığı günlük raporda patlamaların yanı sıra son 24 saatte Popocatepetl Yanardağı’nda 70 defa duman ve gaz çıkışı ile küçük çapta 3 ayrı deprem kaydedildiği bildirildi.

Patlama sebebiyle kül yağışı meydana geliyor

Raporda öte yandan patlama nedeniyle Puebla eyaletinin Atlixco kentine kül yağışının gerçekleştiği ve yanardağdan çıkan toz ve küllerin rüzgarın etkisiyle güneydoğu yönüne savrularak Puebla ve Morelos eyaletlerine düşmesinin tahmin edildiği ifade edildi. Yetkililer bu nedenle Puebla ve Morelos eyaletlerinde yaşayanların kül yağışı ve yağmurla beraber oluşabilecek çamur akıntılarına karşı tedbir almalarını tavsiye ederken, patlamalar neticesi yanardağ çevresine düşebilecek taş ve çakıllar nedeniyle de yanardağdan uzak durma uyarısında bulundu.

Büyük patlamalar bekleniyor

Aztek dili olan Nahuatl’da “Duman çıkaran dağ” manasına gelen Popocatepetl, 5 bin 452 metre yüksekliğiyle Kuzey Amerika’nın ikinci büyük yanardağı konumunda yer alıyor. Kraterinin çapı 900 metre ve derinliği 150 metre olan Popocatepetl’in 16 kilometre kuzeyinde ise ikizi olan Iztaccihuatl Yanardağı bulunuyor. Son bir senedir faaliyetlerini artıran Popocatepetl Yanardağı, Manchester Üniversitesi’nden araştırmacılara göre önümüzdeki bir kaç sene içinde büyük bir patlama gerçekleşmesi beklenen yanardağlar arasında 5. sırada yer alıyor. Yanardağda en son 30 Ağustos, 3, 6 ve 8 Eylül tarihlerinde patlamalar kaydedilmişti.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.