Meksika’da yanardağ patlaması!

Meksika’daki Popocatepetl Yanardağı’nda üç ayrı patlama yaşandı. Patlama sonrası çıkan duman ve kül bulutu bin 200 metre yüksekliğe ulaştı. Yanardağdan çıkan küller sebebiyle çevredeki vatandaşlar uyarıldı.
Takip et
Meksika’da yanardağ patlaması!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meksika’nın Meksika eyaletinde yer verilen ve Morelos ve Puebla şehirlerinin sınırında bulunan Popocatepetl Yanardağı tekrardan faaliyete geçti. Yanardağda üç ayrı patlama yaşanırken, yanardağdan çıkan küller sebebiyle çevredeki vatandaşlara uyarı yapıldı.

LAVLAR 500 METRE UZAĞA KADAR ULAŞTI

Meksika Ulusal Afet Önleme Merkezi (Cenapred) tarafından yapılan açıklamada, Popocatepetl’in yerel saatle 01.17, 07.55 ve 12.58’de üç ayrı patlama yaşandığı aktarılırken, patlamalar neticesi çıkan lavların yanardağ ağzından 500 metre uzaklığa kadar ulaştığı ifade edildi.

DUMAN VE KÜL BULUTU BİN 200 METRE YÜKSELDİ

Patlama sonrası çıkan duman ve kül bulutunun ise bin 200 metre yüksekliğe kadar ulaştığını kaydeden yetkililer, rüzgarın etkisiyle küllerin Meksika eyaletine doğru ilerlediğini söylenerek, burada yaşayan vatandaşları zehirlenmeye karşı tedbir almaları konusunda uyardı.

YAKIN ZAMANDA PATLAMASI BEKLENEN 5’İNCİ YANARDAĞ

Eylül ayında faaliyetleri artan Popocatepetl, Manchester Üniversitesinden bilim adamlarına göre önümüzdeki birkaç sene içinde patlaması beklenen yanardağlar arasında beşinci esnada bulunuyor.

“DUMAN ÇIKARAN DAĞ”

Aztek dili olan Nahuatl’da “Duman çıkaran dağ” manasına gelen Popocatepetl 5 bin 452 metre yüksekliğiyle Kuzey Amerika’nın ikinci büyük yanardağı konumunda yer alıyor. Kraterinin çapı 900 metre ve derinliği 150 metre olan Popocatepetl’in 16 kilometre kuzeyinde ise ikizi olan Iztaccihuatl Yanardağı bulunuyor.

Öte yandan Popocatepetl’de 11, 17 ve 26 Eylül tarihlerinde de patlama yaşanmıştı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.