Meksika’da esrar satmak ve almak artık serbest!

Meksika’da Temsilciler Meclisi, esrarın eğlence maksatlı kullanımına izin veren kanun tasarısını kabul etti. Yeni düzenleme, kullanıcılara 28 grama kadar esrar taşıma ve 8 adede kadar kenevir bitkisi yetiştirme izni veriyor.
Takip et
Meksika’da esrar satmak ve almak artık serbest!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meksika parlamentosu, ülkede kanun dışı uyuşturucu ticaretinin önüne geçmek için esrar kullanımını ve satışını yasal hale getirmeyi öngören yasayı onayladı. Tasarı Temsilciler Meclisinde 129’a karşı 316 oyla kabul edildi. Meksika, Kanada ve Uruguay’dan sonra esrar kullanımının serbest olduğu üçüncü ülke olacak.

Yeni düzenleme, kullanıcılara 28 grama kadar esrar taşıma ve 8 adede kadar kenevir bitkisi yetiştirme izni veriyor. İki kanatlı Meksika Kongresinde tasarının Senatodan da geçmesi bekleniyor.

Meksika’da esrar kullanımı ve yetkili merkezler aracılığıyla satışı yasal hale geliyor. Meksika Parlamentosu, ülkede kanun dışı uyuşturucu ticaretinin önüne geçmek için esrar kullanımını ve yetkili merkezler aracılığıyla satışını yasal hale getiren yasayı onayladı. Söz konusu kanunun, Meksika Senatosu tarafından da onaylanması gerektiği ifade edildi. Onayın verilmesi halinde Meksika, Kanada ve Uruguay’dan sonra esrar kullanımının serbest olduğu üçüncü ülke olacak.

SIKI DENETİMLERE TABİ TUTULACAK

Kanunun onaylanması halinde yalnızca yetişkinlerin esrar kullanabileceği ve satın alabileceği ifade edilirken, kişinin üstünde en fazla 28 gram esrar taşıyabileceği aktarıldı. Öte yandan, satış ya da ticareti yapılmaması şartıyla vatandaşlara evde esrar yetiştirme izni de verileceği söylendi.

Devlet Başkanı Andrés Manuel López Obrador, uygulamanın uyuşturucu kartelleri ile mücadeleye yardımcı olabileceğini savunurken kanun karşıtları, söz konusu uygulama ile esrarın çocuklar arasında kullanımının artacağını düşünüyor.

Tasarının Senatonun da onayını alması halinde Meksika, Uruguay ve Kanada’dan sonra esrarın eğlence maksatlı kullanımına onay veren 3’üncü ülke olacak.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.