adplus-dvertising

Meksika’da düzenlenen Nazi temalı düğüne Yahudilerden tepki

Meksika’da gerçekleştirilen Nazi temalı düğüne Yahudi cemaati tepki göstererek sorumluların cezalandırılması için Meksikalı yetkililere çağrıda bulundu.
Takip et
Meksika’da düzenlenen Nazi temalı düğüne Yahudilerden tepki
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meksika’nın Tlaxcala eyaletinde 29 Nisan’da gerçekleştirilen ve Nazi lideri Adolf Hitler ile eşi Eva Braun’un evliliğinin 77’nci sene dönümüne denk getirilen düğünde damat Nazi subayı üniforması, gelin ise gamalı haç işlemesi olan beyaz bir gelinlik giydi. Bazı davetlilerin de Nazi üniformasıyla katıldığı düğünde, gelin otomobilinin üstünde ise gamalı haç figürleri olduğu görüldü.

Nazi temasıyla yapılan bu düğüne karşı Meksikalı hiçbir kamu kuruluşunun yaptırım uygulamaması Yahudi cemaatinin tepkisine neden oldu. Arjantin’de bulunan Simon Wiesenthal isimli sivil toplum kuruluşu, 6 milyon Yahudi’nin ölümüne neden olan soykırımı görmezden gelerek gerçekleştirilen düğüne karşı yaptırım uygulanması için Meksikalı yetkililere çağrıda bulundu.

Simon Wiesenthal’in uluslararası ilişkiler sorumlusu Shimon Samuels yaptığı açıklamada, Meksika’nın Birleşmiş Milletlerde (BM) Yahudi soykırımına ve her türlü ırkçılığa karşı oy kullandığını bildiklerini söyleyerek, Meksikalı kamu kuruluşları ve insan hakları derneklerinin yapılan bu düğüne karşı tepkisiz kaldığını, bir an önce yetkililerin harekete geçmesini beklediklerini belirtti.

Merkezin Latin Amerika sorumlusu Ariel Gelblung ise, meydana gelen olayın soykırımda öldürülen 6 milyon kişinin hatırasına saygısızlık olduğunu söyleyerek, soykırımı inkar eden yahut aşağılayanları şiddetle kınadıklarını ifade etti.

Meksika’da düzenlenen Nazi temalı düğüne Yahudilerden tepki

Meksika’da düzenlenen Nazi temalı düğüne Yahudilerden tepki

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.