Meksika Yaz Ortasında Beyaza Büründü!

Hava sıcaklığının 29 derece olduğu Meksika’da şiddetli dolu yağışı yaşandı. Yağışın ardından ülke beyaza büründü.

Meksika’nın Guadalajara kasabasında etkili olan dolu yağışı Meksikalılara zor anlar yaşattı. Şiddetli dolu yağışı ile kasaba buz kütleleri arasında kaldı. Daha önce benzeri görülmemiş dolu yağışı kısa sürede etkisini arttırınca bölgede kırmızı alarm verildi. Yağış nedeniyle birçok evin çatısı uçtu. Araçlar zarar görürken bazı arabalar 1 buçuk metre kalınlığındaki buz kütlelerinin altında kaldı. Evlerinden çıkamayan Meksikalılar yaşadıkları bu doğa olayının ardından buz kütlelerinden kurtulmak için yetkililerden yardım aldıklarını söylediler. Daha önce bu tarz bir olay yaşamadığını dile getiren kasaba sakinleri havanın sıcak olduğu bu dönemde bu doğa olayının herkesi korkuttuğunu ifade etti.

Yaşanan doğa olayının ardından buz kütlesi ile kaplanan kasabada halk, su baskınları konusunda uyarıldı. Yağışın ardından ölen ya da yaralanan olmadığı öğrenildi.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ NEDEN OLDU

Olayla ilgili Vali Enrique Alfaro, yaşanan olayın çok korkutucu olduğunu küresel ısınmadan dolayı bu tarz olayların yaşanmaya devam edeceğini ve bu olayın sorumluların da insanlar olduğunu ifade etti. Küresel ısınmanın önüne geçmek için daha dikkatli olmamız gerekir mesajını veren Vali, olaya mevsim değişikliğinin neden olduğunu sözlerine ekledi.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı