Meksika Körfezi’nde denizin altında yangın!

Meksika Körfezi’nden denizin altında başlayan yangın görenleri hayrete düşürdü. Olay yerinde söndürme çalışmaları yapılırken yangının petrol boru hattında meydana gelen hasar sebebiyle çıktığı anlaşıldı.
Takip et
Meksika Körfezi’nde denizin altında yangın!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meksika Körfezi’nden sabaha karşı gelen fotoğraf ve videolar sanki dünya gündemine bomba gibi düştü ve görenleri şaşkına çevirdi. Okyanusun orta yerinde birden yükselen alevler herkesin yüreğini ağzına getirirken oluşan görüntü dünya medyası tarafından ‘Cehennemin gözü’ biçiminde paylaşıldı.

Meksika’nın Yucatan bölgesinde meydana gelen olayın deniz altında yer verilen petrol boru hatlarında meydan gelen bir sızıntıdan kaynaklandığı açıklandı. Denizin orta yerinde birden bire yükselen alevler panik oluştururken devlete ait petrol şirketi Pemex tarafından yapılan açıklamada yangının söndürüldüğü ve olayın kontrol altında olduğu açıklandı.

‘Yangının gözü’ ya da ‘Cehennemin gözü’ biçiminde isimlendirilen korkunç olayda daire biçiminde oluşan ve sanki deniz dibinde gerçekleşen bir volkan patlamasını andırdığı belirtilen sızıntı kaynaklı vaziyete ait fotoğraf ve videolar sosyal medyada defalarca paylaşılarak viral haline geldi.

Meksika Körfezi’nde denizin altında yangın!

Petrol şirketi Pemex’in deniz üstü petrol platformuna çok yakın bir mesafede çıkan bu su altı yangını deniz sularında oluşan ve benzerine sık rastlanmayan görüntüler oluşturdu.

Firmadan yapılan açıklamaya göre yangının kontrol altına alınması beş saatten fazla sürdü ve neyse ki olayda yaralanan ve ölen kimse olmadı.

Pemex yangın dolayısıyla petrol imalatında herhangi bir aksama yaşanmadığını açıklarken olayın nedenini ortaya çıkarmak için soruşturma başlatacaklarını ifade etti.

Guardian’daki habere göre 30 santimetre çapındaki vanaların olay sonrası anında kapatıldığını ve yangının büyümesinin önlendiğini açıklayan firmanın tarihinde bu tür endüstriyel kazalar sıkça yer alıyor.

Meksika Körfezi’nde denizin altında yangın!

Firma çalışanları yangını söndürmek için nitrojen kullanırken Meksika’nın petrol güvenlik düzenleme kurumu ASEA’nın yöneticisi Angel Carrizales, Twitter hesabı üstünden olaydan sonra denizde petrol sızıntısı olmadığını ve firmanın lüzumlu tedbirleri aldığını açıkladı.

Pemex ülkenin en büyük petrol imalat firmalarından biri ve günde bir milyon varilden fazla imalat yaparak oldukça büyük bir kapasiteyle çalışıyor.

Firma henüz olayla alakalı resmi kanallardan açıklama yapmadı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.