adplus-dvertising

Mehmet Büyükekşi: ‘Türk futbolunun ihtiyacı olan en önemli şey güven’

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Olağanüstü Seçimli ve Olağan Mali Genel Kurul’un gerçekleştiği salonda konuşan TFF Başkan Adayı Mehmet Büyükekşi, “Gördüm ki bir konuda hepimiz mutabıkız. Türk futbolunun ihtiyacı olan en mühim şey güven” şeklinde konuştu.
Takip et
Mehmet Büyükekşi: ‘Türk futbolunun ihtiyacı olan en önemli şey güven’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

TFF Başkan Adayı Büyükekşi, TFF Olağanüstü Seçimli ve Olağan Mali Genel Kurul’un gerçekleştiği salonda açıklamalarda bulundu. Türk futbolunun ihtiyacı olan şeyin şeffaf ve güvenilir bir ortamda ilerleyeceğini söyleyen Büyükekşi, “Adaylık niyetimi ortaya koyduğum günden bu yana birçok konuşma gerçekleştirdim. Gördüm ki bir konuda hepimiz mutabıkız. Türk futbolunun ihtiyacı olan en mühim şey güven. Rahmetli Hasan Doğan’ın yol arkadaşıydım, bu konuda hepimize mühim bir miras bıraktı. Size söz veriyorum, bu mirası en iyi biçimde temsil edeceğim. Ben bu yola güven, istikrar ve adalet prensibiyle çıkıyorum. Ortak arzumuz için hepinizi samimi desteğini talep ediyorum. Başarıya giden yolda böylece daha kısa zamanda hedefe ulaşırız” değerlendirmesinde bulundu.

Mehmet Büyükekşi: ‘Türk futbolunun ihtiyacı olan en önemli şey güven’

“Farklı bir formül için zamanımız maalesef yok”

Futbol yayın ihalesi için farklı bir formüle gerek kalmadığını vurgulayan Büyükekşi, “Hepimiz ana problemlerin ne olduğunu biliyoruz. Yalnızca yayın ihalesiyle alakalı iki cümle söyleyeceğim. Bu yıl Süper Lig yayın ihalesinde bir uzatma yoluna gitmek mecburiyetinde kaldık. Farklı bir formül için zamanımız maalesef yok. 1 yıl sonrası için şimdiden hemen çalışmalara başlamak zorundayız. Bu kez bunu son dakikaya bırakmadan, daha hızlı çalışarak farklı çözümler üretmek için yola çıkacağız” şeklinde konuştu.

Mehmet Büyükekşi: ‘Türk futbolunun ihtiyacı olan en önemli şey güven’

“Mevzuatla alakalı güncellenmesine inandığım pek çok konu var”

Yeni çıkan Spor Kanunu’na da vurgu yapan Mehmet Büyükekşi, “Yasa çıktı, yönetmelikler çıkmadı. Yönetmeliklerin çıkması konusunun da takipçisi olacağız. Kulüplerle istişare içinde olacağız. Denetim mekanizmalarını güçlendirip şeffaf bir hale geleceğiz. Temel görevlerine odaklanan bir federasyon yapısına ulaşacağız. Mevzuatla alakalı güncellenmesine inandığım pek çok konu var. Birisi deplasman yasağı. Şüphesiz bazı tedbirler alma konusunda ortak noktadayız. Seyircilerimizi mutlaka tekrar statlara kazandırmamız gerekiyor. Bu yasağın kalkmasını oldukça fazla önemsiyoruz. Bilet fiyatlarındaki KDV’nin de yüzde 8 olması için görüşmeler yapacağız. Temsilcilik ve gözlemcilik yapısıyla alakalı de kulüplerden gelen istekler konusunda mühim farklılıklar yapacağız. Korsan yayın da hem kulüpler hem de naklen yayın yapanlar için mühim bir gündem maddesi. Görev yapan komitelerin aktifleşmesi için elimizden geleni yapacağız” diyerek konuştu.

“Altyapıya da bilinçli biçimde yönelmemiz gerekiyor”

Mehmet Büyükekşi, hakem performansı yapay zeka modelleri, kabiliyet geliştirmek ve Rezerv Lig’in yaşama geçirilmesi gibi projelerin önemine değinerek şunları belirtti:

Mehmet Büyükekşi: ‘Türk futbolunun ihtiyacı olan en önemli şey güven’

“Hakem olunca güven daha fazla önem kazanıyor. Çok ciddi adımlar atmamız gerekiyor. Hem mevcut hakemlerin gelişimi hem de yeni hakem gelişimi konusunda akademik çalışmalarımız olacak. Hakemlerin değil, futbolun kalitesinin konuşulduğu bir futbol camiası arzu ediyoruz. Hakem performansları bu yapay zeka üstünden gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Fikstürlerin tespit edilmesi ve sevkler konusunda da Kulüpler Birliği tarafından da görevlendirilen bir kişinin olacağı Lig Koordinasyon Kurulu’nu yaratmayı planlıyoruz. Altyapıya da bilinçli biçimde yönelmemiz gerekiyor. Rezerv Lig isteklerine karşı olumluyum. Amacımız 2022-2023 sezonunda Rezerv Ligi yaşama geçirmek. Bunun için hızlıca çalışmalar başlayacağız.”

“TFF bundan bu şekilde bütün paydaşlarıyla yenilikçi, şeffaf ve kurumsal olacaktır”

Futbolun marka değerinin artması gerektiğinin önemini söyleyen Büyükekşi, “Bu konu o kadar mühim ki; yayın ihalesini geliri, küresel futbol ekonomisinde Türkiye’nin alacağı pay, dünyanın en iyi oyuncularının ligimize gelmesi, sponsorluk gelirlerinin artması, izleyicinin alakasının artması buna bağlı. Bu yüzden bu konuya klasik değil, yepyeni bir bakış açısıyla bakacağız. TFF bundan bu şekilde bütün paydaşlarıyla yenilikçi, şeffaf ve kurumsal olacaktır. Bunu başarabilmek için de ilklere imza atıyoruz. TFF’de bugüne kadar kadın yönetim kurulu mensubu olmamış, biz 2 kadın yöneticiyle yola çıkıyoruz “diyerek konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.