adplus-dvertising

Mehmet Büyükekşi: ‘Cüneyt Çakır’a Türk hakemliğine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz’

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi, aktif hakemliği bırakarak genç hakem yetiştirmek için eğitimci olma kararı alan FIFA kokartlı hakem Cüneyt Çakır’a Türk futboluna hizmetlerinden dolayı teşekkür etti.
Takip et
Mehmet Büyükekşi: ‘Cüneyt Çakır’a Türk hakemliğine katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz’
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

beIN SPORTS’ta Güntekin Onay’ın canlı yayın konuğu olan Mehmet Büyükekşi, “Cüneyt Çakır hocamızla alakalı bugün Yönetim Kurulu toplantımızda karara vardığımız bir konu var. Geçen hafta Bolu’da hakemlerimizle bir kamp gerçekleştirdik, bir seminer yaptık. Seminerde Cüneyt Çakır hocamız, Merkez Hakem Kurulumuza başvurmuştu. Yurt dışından birçok teklif aldığından bahsetti. Bizlere ‘Ben birçok teklif aldım, ama hakemlik kariyerime Türkiye’nin bana sağladığı imkânlarla başladım, kariyerimi de Türkiye’de sonlandırmak istiyorum. Bundan sonraki dönemde de alt kategorilerdeki hakemlere eğitim vermek istiyorum. Yeni Cüneyt Çakırlar yetiştirmek istiyorum. Böylece bu camiaya katkı sunmak istiyorum’ şeklinde konuştu. Özellikle Türk futbol ailesine borcunu bu şekilde ödemek istediğini söyledi. Bu isteğini hem Merkez Hakem Kurulumuz hem TFF Başkanı olarak ben ve Yönetim Kurulumuz da son derece uygun gördük. Özellikle bu motivasyon bizim açımızdan çok mühim. Cüneyt hocamızın hakem yetiştirme heyecanı da son derece mühim” şeklinde konuştu.

“Kendi değerimizi hakem eğitmeni olarak atadık”

Cüneyt Çakır’ın eğitimcilikte de büyük başarı kazanacağına inandığını söyleyen Mehmet Büyükekşi, “Bu zamana kadar biz de dahil yurt dışından hakem eğitimi için hocalar getirdik. Hem VAR için getirdik, hem de şu anda Hugh Dallas’ı getirdik. Bu kez yerli bir hakemimizi, en başarılı hakemlerimizden birini, kendi değerimizi, hakem eğitmeni olarak atadık. İnşallah biz yurtdışından hakem getiriyorsak, o da yurt dışına eğitmen olarak da gider” ifadelerini kullandı.

Tecrübeli hakem için jübile düzenleyeceklerini ifade eden Mehmet Büyükekşi sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Cüneyt Çakır bizim çok mühim bir değerimiz. İki kez Dünya Kupası, üç defa Avrupa Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etti. Üst üste 5 turnuvada üç defa yarı final seviyesinde maç yönetme başarısı gösterdi. Öte Yandan 2015 senesinde Şampiyonlar Ligi finalinde görev aldı. Sayısız turnuvada Türk futbolunu temsil etti. İnşallah hocamıza jübile maçı düzenlemek istiyoruz. Türk hakemliğine yakışır biçimde onu uğurlamak istiyoruz. Bu zamana kadar yaptığı çalışmalar sebebiyle de Cüneyt Çakır hocamıza çok teşekkür ediyorum. Yeni çalışmaları için de başarılar diliyorum.”

“Örnek bir uğurlama yapacağız”

Marka değerini artırmak istediklerini ifade eden Mehmet Büyükekşi sözlerini şu şekilde tamamladı: “Buradan özellikle şunun altını çizmek istiyorum. Şuna inanıyorum, eğer biz futbolda marka değerimizi artırmak istiyorsak, hakemlerimizi de son derece kıymetli halde tutmamız, kamuoyunda onların mutlaka hakkını vermemiz gerekiyor. Mutlaka hakemlerin de insan olduklarını unutmamız gerekiyor. Hepimiz hata yapabiliriz, hataları kasıt olmadığı müddetçe hoş görmemiz gerekiyor. Futbol kamuoyuna da buradan seslenmek istiyorum, yeni bir sayfa açıyoruz. Özellikle hakemlerimizin arkasında durmak istiyoruz ve bu duruşu da yalnızca lafla yapmayacağız. Gerçekten onlara güveniyoruz. Tüm hakemlerimizi son derece saygıdeğer olarak görüyoruz. Cüneyt Çakır hocamız için bu yaptıklarımızın öbür hakemler için de örnek olmasını istiyoruz. Bu Şekilde güzel uğurlamalarla hakemlerimizi emekli etmek istiyoruz.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.