adplus-dvertising

Medikal ürünlerin fiyatı arttıkça artıyor! Hasta bezlerine gelen zam isyan ettirdi…

Dolar kurunun yükselmesiyle birlikte hasta bezlerine yapılan fiyat artışları, ortalama 1 milyon hastayı etkiledi.
Takip et
Medikal ürünlerin fiyatı arttıkça artıyor! Hasta bezlerine gelen zam isyan ettirdi…
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Hasta bezlerine yapılan zamlar dolar kurunun gerilmesine geri alınmazken, üzerine yeni zamlar geldiği görüldü.

“FİYATLAR DÜŞMEDİĞİ GİBİ ZAM YAPILMAYA DEVAM EDİLİYOR”

İstanbul ve Anadolu İlleri Medikal İşletmeciler Derneği (İSTAMED) Başkanı Vefa Türksever, “Dövizdeki artışlardan dolayı maalesef her sektörde olduğu gibi bizde de artışlar oldu. Ancak döviz kurları düşmeye başlayınca bizim bir çok sattığımız kalemde fiyatlar da nominal seviyeye gelmeye başladı. Maalesef bazı kalemlerde ve özellikle hasta altı bezi ürünlerinde fiyatlar düşmediği gibi üreticiler tarafından zam yapılmaya başlandı. Aralık ve Ocak aylarında yapılan zamlardan sonra Şubat’ta da şirketler tarafından zam yapılacağı belirtiliyor. Bu da bizim hem ticaretimizi olumsuz etkiliyor hem de hastalara verdiğimiz hizmetin aksamasına sebep oluyor. Dolayısıyla bize gelen hastalarımız, bu fiyat artışlarından bizi sorumlu tutuyorlar. Minimum seviyedeki çok düşük karlarla bu hizmeti hastalar mağdur olmasın diyerek devam ettirmeye çalışıyoruz. Aynı fedakarlığı biz üreticilerden de bekliyoruz. En azından fedakarlık yapmasalar bile fiyatların artmamasını istiyoruz“ diyerek konuştu.

“BUGÜN BİR PAKET HASTA ALT BEZİ NEREDEYSE BİR TANSİYON ALETİ FİYATINA GELDİ“

Hastaların gelen zamlardan dolayı mağdur olduğunu söyleyen Vefa Türksever, “Bugün bir paket hasta alt bezi neredeyse bir tansiyon aleti fiyatına geldi. Birinin yüksek bir teknolojisi var. 2 sene garantisi var. Diğeri tüketilen sarf malzeme. İlla ki hasta alt malzemesinin de bir teknolojisi var ama bir tansiyon aleti yahut benzeri ürünler gibi 2 sene garantisi yok. Bu da bizim için çok endişe verici. Yaklaşık Türkiye’de şu an SGK raporlu hasta bezi kullanıcı sayısı 1 milyon civarıdır. Sosyal Güvenlik Kurumu belli zamanlarda ödemelere zam yapıyor. Benim tahminim bu senenin ilk çeyreğinde ödemelere bir zam gelecektir. Ama yalnızca Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yapacağı zam da yeterli değil. Üreticilerin de biraz fiyatlarda geri gelmesi gerekir ki aradaki makasın kapanması gerekir. Hastalar çok mağdur oluyorlar“ şeklinde konuştu.

Hastalara fiyat verirken zorlandıklarını belirten Türksever, “Bu hastalar bunları sürekli kullanıyorlar. Biz kapımıza gelen Ayşe teyzeye, Ali amcaya bu hizmeti veremediğimiz için çok üzülüyoruz” diyerek konuştu.

“Asgari ücrete, memurlara ciddi zamlar yapıldı. Piyasada çalışanların gelir düzeyi fena bir noktaya gelmedi” diyerek devam eden Vefa Türksever, “Ama bahsettiğim üründeki bu zamlar enflasyonun da üstünde yapılan zamlar olduğu için tüketicinin bunlara ulaşması gene zorlanacak. Çok ciddi fiyat farklarıyla almak mecburiyetinde kalacaklar“ ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.