Mecliste Chp'li Kadın Vekillerden Las Tesis Protestosu

Meclis bütçe görüşmeleri sırasında CHP Milletvekili Sera Kadıgil tarafından başlatılan LasTesis protestosu TBMM TV’de canlı yayınlandı ve Soylu cevap verdi
Takip et
Mecliste Chp'li Kadın Vekillerden Las Tesis Protestosu
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Meclis’teki bütçe görüşmeleri sırasında CHP Milletvekili Sera Kadıgil tarafından başlatılan protesto TBMM TV’den canlı yayınlandı.

Kadıgil, “Sayın İçişleri Bakanım Şili’de başlayan ve dünyanın her yerinde kadına karşı şiddete dikkat çekmek için yapılan bir dans var: Las Tesis. Bu eylemi yapmak için dokunulmaz olmamız gereken tek ülke sayenizde Türkiye oldu. Şimdi kadın milletvekilleri olarak şiddet gören, öldürülen tüm kadınlar adına size iki çift lafımız olacak” sözlerinin ardından harekete geçti.

Soylu, Şili’de bu şarkının CHP Grubunun iddia ettiği gibi çıkmadığını aktararak “Polis 2 kadını öldürdü, onun için çıktı. Yani sizin söylediğiniz sebeple çıkmadı. Bu Almanya’da yok ama siz kendiniz buna bir mana üretebilirsiniz. Fakat bu Türkiye’de polise, hakime, devlete, Başkan’a ‘tecavüzcü’ ve ‘öldüren’ demeyi gerektirmiyor. Eğer dans da olacaksa hepimiz dans edelim ayrı da en çok dansı Latin Amerika yapıyor, ne durumda olduğunu biliyoruz.” dedi.

Mecliste Chp'li Kadın Vekillerden Las Tesis Protestosu

LAS TESİS NEDİR?

Las Tesis, Şili'de ortaya çıkan danslı bir protestodur. Las Tesis olarak anılan bu danslı protesto, tüm dünyadaki kadın cinayetlerinde farkındalık yaratma amacıyla gerçekleştiriliyor. Şili'de ortaya çıkan bu dans, farklı ülkelerde de gerçekleştiriliyor.

LAS TESİS SÖZLERİ

İspanyolca olan şarkının sözlerinde “katillerin cezasız kalması, nerede olduğum ve nasıl giyindiğim suç değildirtecavüzcü sensin, öldüren sensin, polisler, hakimler, devlet ve başkan" “ele alıyorlar.,

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.