adplus-dvertising

Meclis binası ve tapınak 2 bin yıl sonra gün yüzüne çıktı

Karia bölgesinin en eski antik şehirlerinden birisi olan İdyma Antik şehrinde Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni, Muğla Valiliği ve Ula Belediye Başkanlığının destekleri ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ismine yürütülen kazı çalışmaları 12 ay boyunca devam ediyor.
Takip et
Meclis binası ve tapınak 2 bin yıl sonra gün yüzüne çıktı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Kazı başkanlığını Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Mensubu Prof. Dr. Abdükladir Baran’ın yaptığı İdyma antik şehrinin uzantısı Akyaka Kalesi’nde kazılar 2020 senesinde başlamış ve kale sur duvarlarında konservasyon iç mekanlarda da kazı çalışmaları devam ediyor. İdyma ana şehrinde Şubat ayında başlayan temizlik ve yol açma çalışmalarının sonrasında kazı çalışmalarına geçildi.

Gökova Körfezi’nin Kuzey-Doğu köşesinde Sakartepe rampası sırtlarında kurulan İdyma antik şehrinde 2 bin sene sonra kazı çalışmalarına başlandı. Antik şehrin ortalama 800 metre zirvesindeki Akropolis alanında çok büyük bir sarnıç olmak üzere şehrin iç kesimlerinde de yer yer irili ufaklı sarnıçlar yer alıyor. İklim koşulları sebebiyle birçok yapının toprak altında kalması sebebiyle kent içindeki tarihi yapılar kazılar yapıldıkça ortaya çıkacak. Kent dışında 150’ye yakın kaya mezarı bulunurken, kent içinde de toprak altında kalmış çok sayıda kaya mezarlar olduğu tahmin ediliyor.

Gökova Körfezi’ne hakim bir yamaçta kurulan İdyma antik şehri M.Ö. 7’nci yüzyıl itibari ile Roma dönemine kadar yoğun bir yerleşim biri olurken, bu tarihten sonra şehirde yerleşimin daha aşağılara taşındığı tahmin ediliyor. Palestrası, çok büyük sosyal yapıları, konut yapıları ve kuvvetli bir sur sistemi ile tahkim edilmiş bir kent özelliği taşıyan İdyma’da kentin girişindeki meclis binası ve tapınak olduğu tahmin edilen alanda çalışmalar yürütülüyor.

İdyma Antik Şehri Kazı Başkanı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Mensubu Prof. Dr. Abdülkadir Baran, 2020 senesinde İdyma Antik şehrinin uzantısı Akyaka Kalesi’nde kazı çalışmalarına başladıklarını söyleyerek, “İdyma ana şehirde de çalışmalara başladık. Burada bizi şaşırtan güzel neticeler var. Bouleuterion (Meclis binası) yapımız çıktı, onun yanında bir tapınak yapısının kazısını sürdürüyoruz. Bunlar ayrıntılı bir biçimde daha sonra yayınlanacak. Gene Akyaka Kalesi’ndeki kazılarımızda da kalenin duvarlarının restorasyonunu, bir taraftan konservasyonunu yapıyoruz, bir taraftan içteki mekanların kazısını yapıyoruz. Gene güney tarafta Azmak kıyısındaki erken dönem yapılarımızın yoğun bir biçimde kazısını devam ettiriyoruz, Orada daha önce kısmen tahrip edilmiş yapıları açığa çıkartıyoruz. Çalışmalarımız oldukça verimli neticeler veriyor. Her geçen gün buradaki kale kültürünün ve sonraki Türk kültürünün de mühim meseleleri çözecek veriler sunmaya başladı. Arkeoloji bir bilim ve biz hem bir taraftan alanları ziyaret edilebilir, görülebilir ve insanlar tarafından anlaşılabilir bir hale getirmek istiyoruz. Bu konuda bize destek veren bütün kamu kurum ve kuruluşlarına başta Muğla Valimiz Orhan Tavlı olmak üzere teşekkür ederiz. Kültür varlıklarının korunması için yapılan bu çabalara yöre halkını ve herkesi bu çalışmaları görmeye ve ziyaret etmelerini bekliyoruz. Hem Üniversiteme, hem de Bakanlığımıza bize verdikleri destek ve izinler için teşekkür ederim” şeklinde konuştu.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.