MEB’e mülakatla atanan müdürlerin atamalarını mahkeme iptal etti!

Türk Eğitim Sen, sözlü sınav yani mülakat puanına göre MEB’in yaptığı 1709 şube müdürü atamasını yargıya taşıdı. Emsal niteliğinde bir bir karara imza atan Ankara 6. İdare Mahkemesi, müdürlerin atamasının yürütmesini durdurdu.
Takip et
MEB’e mülakatla atanan müdürlerin atamalarını mahkeme iptal etti!
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Türk Eğitim Sen, 3 Kasım 2020 tarihinde Milli Eğitim Bakanlığı’na başvurarak, mahkeme kararları doğrultusunda 1709 şube müdürü atamasının iptal edilmesini talep etti. Fakat, MEB sendikanın talebine yasal süre içerisinde yanıt vermedi. Sendika süreci yargıya taşıdı ve Ankara 6. İdare Mahkemesi, 1709 şube müdürü atamasının yürütmesini durdurdu.

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, konuşle alakalı yaptığı açıklamada şunlaı ifade etti:

“Senelerdir, 1709 şube müdürü atamasıyla alakalı yoğun bir mücadele sürdürüyoruz. Yazılı puanı es geçerek yalnızca sözlü sınav puanı dikkate alınarak yapılan atamalar hak gaspıdır, hukuka aykırıdır, etik değildir. Milli Eğitim Bakanlığı’nın kul hakkı yiyen tavrının yanı sıra mahkeme kararlarını ısrarla uygulamayan tavrı da ‘güvenirliliğine’ gölge düşürmektedir. Emek ve alın teri dökerek yazılı sınavdan yüksek puan almasına karşın yalnızca ‘birilerinin adamı’ ya da ‘yandaşı’, ‘candaşı’ olmadığı için şube müdürü yapılmayanların vebali bu ahlak dışı uygulamayı yapanların üstündedir.

MEB’den beklentimiz, inadından vazgeçmesi, yargı kararı uyarınca 1709 şube müdürünün atamasını iptal etmesi ve yargı kararları doğrultusunda yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalamasını almak sureti ile tekrardan değerlendirme yapmasıdır. Yargı kararları uygulanmadığı takdirde Türk Eğitim-Sen olarak her türlü yasal müracaatta bulunacağız. Tek bir kişinin hakkının yenmesine dahi tahammülümüz yoktur.

Gelinen noktada MEB yargı kararı uyarınca, 2014 senesinde yapılan 1709 şube müdürünün atamasını iptal etmek ve yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalamasını almak sureti ile tekrardan değerlendirme yapmak zorundadır. Yargı kararı uygulanmadığı takdirde Türk Eğitim-Sen olarak her türlü yasal müracaatta bulunulacaktır. Eğitim çalışanları bilmelidir ki; Türk Eğitim-Sen olarak tek bir kişinin hakkının yenmesine dahi tahammülümüz yoktur.”

NE OLMUŞTU?

Sözcü’de yer verilen habre göre meydana gelen süreç şu şekilde:

12 Ekim 2013 tarihli tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan MEB Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Ile Ilgili Yönetmeliğin 21. maddesinin 1. fıkrasında yer verilen “şube müdürü, tesis müdürü ve basımevi müdürleri bakımından sözlü sınav; öbür görevler bakımından yazılı sınav neticeleri asıl alınarak yaratılan başarı listesi üstünden, tercihlerde dikkate alınarak puan üstünlüğüne göre atama yapılır.” düzenlemesi nedeni ile 16 Nisan 2014 günü 1709 şube müdürü sözlü sınav puanı asıl alınarak, atanmıştı.

Türk Eğitim Sen yönetmeliğin iptali için yargıya taşımıştı. Danıştay 2. Dairesi de, Milli Eğitim Bakanlığı Personelinin Görevde Yükselme, Unvan Değişikliği ve Yer Değiştirme Suretiyle Atanması Ile Ilgili Yönetmeliğin yalnızca sözlü sınav puanları asıl alınarak yapılacak atamalara ilişkin düzenlemesinin yürütmesini durdurmuştu. Fakat, MEB yargı kararını uygulamayarak 1709 kişinin atamasını iptal etmedi.

Öte yandan 1709 şube müdürü atamasına ilişkin öte yandan Ankara 7. İdare Mahkemesi, açılan bir davaya olumlu yanıt vermiş ve 1709 şube müdürü atamasının iptali yönünde karar almıştı. Danıştay 2. Dairesi’nin de onayladığı bu karar da MEB tarafından uygulanmamıştı.

1709 şube müdürlüğü atamasına dair Danıştay İdari Dava Daireleri’nin son sözü belirterek; aldığı kararlar uygulanmadı. MEB’den yasal süre içinde cevap alamayan Türk Eğitim Sen konuyu yargıya taşımıştı. Ankara 6. İdare Mahkemesinin 11.03.2021 tarih ve 2021/47E sayılı kararı ile 1709 şube müdürü atamasının yürütmesi durduruldu. Sözlü sınavla yapılan bütün atamalar iptal edildi. Yazılıda yüksek alıp, sözlüde elenme süreci mahkemede sona erdi.

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.