MEB’den son dakika açıklaması! Yaz tatili kısalıyor

Milli Eğitim Bakanlığı bugün yaptığı açıklamada yaz tatilinin kısaldığını ve yaz tatilinin yüzde 10’luk bir kısmının Kasım ve Nisan ayına aktarıldığını açıkladı. Okullar ara tatillerde başarılarını analiz edip çeşitli iyileştirmelere giderken, öğrenciler ve öğretmen bir haftalık tatilin tadını çıkaracak.


MEB’den son dakika açıklaması! Yaz tatili kısalıyor

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan açıklamaya göre gelecek yıl ve sonrasında geçerli olacak yeni yaz tatili günleri paylaşıldı. Bakan Ziya Selçuk’un açıklamalarına göre artık yaz tatili 1-2 hafta aha kısa olacak. Net bir tarih verilmedi çünkü konu ile ilgili olarak çalışmaların halen devam ettiği bilgisi de geldi. Yaz tatilinden alınan 1-2 hafta, Nisan ve Kasım haftasında ara tatil olarak öğrencilerin karşısına çıkacak. 2 hafta kısalan yaz tatili böylece eğitim ve öğretim yılında ara tatillerin de oluşmasını sağlayacak.

İLK DEFA BU YIL UYGULANACAK

Nisan ve Kasım aylarında yapılacak birer haftalık ara tatillerde uygulanacak olan bu karar ilk defa 2019 yılında kullanılacak. Eğitim ve öğretim tarihinde bir ilk olan tatil kısalması böylece öğrencilerin yararına oldu. 2 haftalık iş gününün 1 haftasını bu yıl içerisinde ilk defa Kasım ayında kullanacağız. Yaz tatilinin ilerleyen yıllarda çok daha kısalacağı tahmin ediliyor. Ara tatil değişikliği ile birlikte yaz tatili 11 haftaya kısalmış oldu.

ÇEŞİTLİ İYİLEŞTİRMELER OLACAK

Birer haftalık tatillerde okullar önceki dönemindeki başarısını analiz ederek, çeşitli iyileştirmelere gidebilecek. Birer haftalık ara tatil, öğrencilerin veli toplantısı, mesleki iyileştirmeleri yada diğer sosyal faaliyetler ile değerlendirilecek. Öğrencilere yapılan bu ara tatillerden öğretmenler ve aynı zamanda okullarda çalışan personelde yararlanacak. MEB’den gelen son dakika açıklamasıyla da ilk tatilin bu yılın Kasım ayında olduğunu öğrenmiş olduk.

Yazar: Aykut Bilir

Aykut Bilir
Aykut Bilir, 1981 senesinde Manisa'da dünyaya geldi. Bilir, eğitim hayatını Boğaziçi Üniversitesi'nde tamamlamıştır. Üniversite yıllarının ardından çeşitli mecralarda yazıları yayınlanan Aykut Bilir, günümüzde internet gazeteciliğine yönelik görsel ve yazılı materyaller içeren haberler yapmaktadır.

İlginizi Çekebilir

İstanbul Havalimanı ile ilgili son dakika DHMİ açıklaması!

İstanbul Havalimanı ile ilgili son dakika DHMİ açıklaması!

CB bulutları diye tabir edilen ve pilotlar tarafından 'katil bulut' diye adlandırılan bulutlar sebebiyle dün İstanbul Havalimanı'nda bazı uçuşlar başka havalimanlarına yönlendirildi. Sosyal medyada ortaya çıkan 'yanlış yere havalimanı' iddialarına ise jet hızıyla DHMİ açıklaması geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.