adplus-dvertising

MEB’den dört temel beceride Türkçe dil sınavı

Milli Eğitim Bakanlığı uluslararası standartlarda tasarlanan dil laboratuvarlarında tümüyle elektronik ortamda ve rutin bir ölçme aracıyla ilk defa bu kadar geniş ölçekte düzenlenen ve öğrencilerin dört dil becerisinin beraber değerlendirildiği Türkçe Dil Sınavı’nı gerçekleştirdi.
Takip et
MEB’den dört temel beceride Türkçe dil sınavı
  • Yazdir
  • Arttir - Azalt
  • Yorum 0

Şubat, mart ve nisan aylarında düzenlenen sınav için 26 ilden 4, 7 ve 11. sınıf düzeyinden ortalama 13 bin öğrenci araştırma çerçevesinde alındı. Sınav, dört beceride Türkçe dil yeterliklerinin tespit edilmesi ve ölçülmesi projesi çerçevesinde yapıldı.

MEB’den dört temel beceride Türkçe dil sınavı

“Dil becerisine ilişkin yeterliklerini belirlemek maksadıyla bu çalışmayı yaşama geçirdik”

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Tespit Edilen sınıf düzeylerinde öğrenim gören öğrencilerin okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört temel dil becerisine ilişkin yeterliklerini belirlemek maksadıyla bu çalışmayı yaşama geçirdik. Uygulamanın gerçekleşmesinden önce akademisyenler ve alan uzmanlarının katılımıyla çeşitli çalıştaylar düzenlendi, altyapı eksiklikleri tamamlandı, öğrencilerin uygulamaya alındığı dil laboratuvarları dış etkenlerden izole edildi ve üst düzeyde yazılım ve donanım ile desteklendi. Türkçe öğretiminin temel amaçlarından birisinin öğrencileri anadillerinin beceri alanlarında yetkinliğe ulaştırmak olması ve Türkçe öğretim programında, Türkçenin eğitim ve öğretiminin okuma, yazma, dinleme ve konuşma olmak üzere dört temel dil becerisi üstüne yapılandırılmış olması da bu çalışmanın önemini daha fazla ortaya koymaktadır” değerlendirmesinde bulundu.

Türkçe dil becerilerini ölçen ilk geniş ölçekli araştırma

MEB’den dört temel beceride Türkçe dil sınavı

Bakan Özer, söz konusu araştırma ile ortak bir değerlendirme çerçevesinde öğrencilerin ana dildeki yeterliklerinin dört beceride ve uluslararası düzeyde kabul edilen standartlara uygun bir biçimde ölçüldüğü bu kadar geniş ölçekli bir uygulamanın ilk defa yapıldığını kaydetti. Bu çalışma ile dört dil becerisini dengeli şekilde geliştirmeye yönelik kılavuzluk edecek verilere ulaşılacağını aktaran Özer, daha önce 7. sınıf düzeyinde pilot çalışması düzenlenen uygulamanın 4, 7 ve 11. sınıflarda öğrenim gören 13 bin öğrenciyi ihtiva edecek biçimde çerçevesinin genişletildiğini belirtti.

Tespit Edilen yeterlikler temel alınarak çoktan seçmeli ve açık uçlu soruları içeren okuma yazma, dinleme ve konuşma testlerinin bilgisayar tabanlı uygulaması yapıldıktan sonra değerlendirme sürecine Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinesinde sınıf öğretmenleri, Türkçe, Türk dili ve edebiyatı öğretmenleri ile düzenlenen çalıştaylar vasıtasıyla başlandığı bilgisini paylaştı. Değerlendirme sürecinin tamamlanmasından sonra da çalışmaya ilişkin raporun hazırlanarak kamuoyu ile paylaşılacağı bildirdi.

Dört dil beceri sınavına uluslararası Q Mark belgesi

Milli Eğitim Bakanlığı olarak mühim bir atılımı daha başarmaya az kaldığını ifade eden Bakan Özer şunları belirtti:

MEB’den dört temel beceride Türkçe dil sınavı

“Yapılan sınav neticesinde Türkçe dört dil becerisinde sahip olunan düzeye yönelik belgenin uluslararası arenada geçerliğinin sağlanabilmesi için lüzumlu çalışmalar neredeyse tamamlandı. Uluslararası akreditasyonunun gerçekleşmesi için Avrupa Dil Sınavları Derneği (ALTE) ile çalışmalar, etkin şekilde ilerliyor. Amacımız, en kısa zamanda lüzumlu denetimlerden geçerek Bakanlığımız tarafından geliştirilen bu sınava hak ettiği kalite belgesini almak ve dünyada tanınan uluslararası standartlara uygunluğu belgelenen bu sınavın Türkçenin geliştirilmesine yönelik devamlılığını sağlamaktır.”

Benzer Haberler
Yorum Yap
Yorumlar (0)
Henuz hic yorum yapilmamis, ilk siz yapin.